| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek rodzinny 2013

Zasiłek rodzinny 2013

W 2013 r. zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom spełniającym kryterium dochodowe, wynoszące 539,00 zł. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Od 1 listopada 2012 r. zasiłek rodzinny wynosi: 77,00 zł (dziecko do 5 roku życia), 106,00 zł (dziecko 5-18 rok życia), 115,00 zł (dziecko 18-24 rok życia).

Zasiłek rodzinny jest jednym z rodzajów świadczeń rodzinnych przewidzianych ustawą o świadczeniach rodzinnych. Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego?

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku mają:
1) rodzice, jedno z rodziców albo opiekun prawny dziecka;
2) opiekun faktyczny dziecka;
3) osoba ucząca się (pełnoletnia, ucząca się oraz niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustalonym na podstawie wyroku lub ugody sądowej prawem do alimentów z ich strony).

Wymienione osoby zainteresowane uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego muszą złożyć stosowny wniosek do odpowiedniego organu.

Zasiłek przysługuje do ukończenia przez dziecko:

1) 18 roku życia (należy podkreślić, że zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia 18 roku życia niezależnie od tego, czy dziecko uczy się w szkole!) lub

2) nauki w szkole (w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej oraz szkole artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, w specjalnym ośrodku wychowawczym dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz w ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki), jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo

3) 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej (na uczelni, w rozumieniu przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym, a także w kolegium nauczycielskim, nauczycielskim kolegium języków obcych oraz kolegium pracowników służb społecznych) i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek rodzinny przysługuje także osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Gdyby dziecko pobierało zasiłek rodzinny i ukończyło w tym czasie odpowiednio: 18, 21, 24 lat/a, zasiłek będzie przysługiwał także za miesiąc, w którym dziecko ukończy ten wiek.

Polecamy serwis: Zasiłek rodzinny

Wyłączenia

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje kilka sytuacji wyłączających możliwość przyznania zasiłku rodzinnego. Zasiłek rodzinny nie przysługuje, gdy:

1) dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;

2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;

3) osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;

4) pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK