| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Świadczenia przysługujące samotnym rodzicom

Świadczenia przysługujące samotnym rodzicom

Samotny rodzic, który jest uprawniony do zasiłku na dziecko może otrzymać dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa. Uprawnienie to wynika z ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.

Komu i w jakiej sytuacji przysługuje prawo do dodatku z tytułu samotnego rodzicielstwa?

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r. – przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:

1) drugi z rodziców dziecka nie żyje;
2) ojciec dziecka jest nieznany;
3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Dodatek przysługuje również osobie uczącej się, jeżeli oboje rodzice osoby
uczącej się nie żyją.

Zobacz także: Samotnemu rodzicowi świadczenia należą się bez względu na jego stan cywilny

Wysokość dodatku:

Podstawowa wysokość dodatku wynosi 170 zł miesięcznie, a w przypadku, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, jego kwota jest wyższa o 80 zł i wynosi wówczas 250 zł miesięcznie.

Należy jednak zaznaczyć, że przepisy zastrzegają, że wysokość dodatku nie może przekroczyć kwoty 340 zł na wszystkie dzieci.

Wymagane dokumenty


Przy ubieganiu się o zasiłki i dodatki na dzieci wymagane jest przedstawienie między innymi zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodu.

Rodzic musi dołączyć również dokumenty, które są związane z konkretnym dodatkiem, np. jeśli rodzic dziecka jest nieznany należy przedstawić zupełny akt urodzenia dziecka

Czy wyższy dochód może pozbawić rodzica dodatku?

Prawo do dodatku uzależnione jest od wysokości dochodów. W związku z tym, w przypadku przekroczenia kwoty wskazanej w ustawie, dodatek może zostać odebrany.

Zgodnie z przepisami, próg dochodowy aktualnie wynosi 504 zł na osobę w rodzinie lub 593 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Wyrok zasądzający alimenty a prawo do dodatku

Jednym z warunków przyznania dodatku z tytułu samotnego rodzicielstwa jest oddalenie powództwa o ustalenie świadczenia alimentacyjnego. W związku z tym, w przypadku, gdy rodzic dysponuje wyrokiem ustalającym alimenty na dziecko, nie ma prawa do dodatku.

Należy pamiętać, że fakt niepłacenia alimentów nie ma tu znaczenia. W takiej sytuacji rodzic może jedynie ubiegać się o przyznanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »