| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kto kieruje pracami rady powiatu?

Kto kieruje pracami rady powiatu?

Każdy organ kolegialny musi mieć osobę bądź osoby, które będą kierowały jego pracami. Podobnie jest w wypadku rady powiatu. Jej pracami kieruje przewodniczący lub jego zastępcy.

Rada powiatu może składać się z radnych w liczbie od 15 do nawet 29. Aby zapanować nad obradami takiego ciała kolegialnego potrzebna jest osoba, która sprawnie zaplanuje i poprowadzi spotkania.

Przewodniczący

Przewodniczącego wybiera rada ze swojego grona. Oznacza to, że aby zostać przewodniczącym rady powiatu w pierwszej kolejności trzeba uzyskać mandat radnego.

Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Przewodniczący nie może być członkiem zarządu powiatu. Wynika to z art. 14 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wiceprzewodniczący

Rada musi wybrać ze swego grona również wiceprzewodniczącego. Do wyboru tej osoby stosuje się analogiczne zasady jak do wyboru przewodniczącego. Też następuje to bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Wiceprzewodniczący podobnie jak przewodniczący nie może wchodzić w skład zarządu powiatu.

Rada powiatu może wybrać maksymalnie dwóch wiceprzewodniczących.

Kompetencje

Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady.

Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odwołanie

Przewodniczący oraz jego zastępcy odwoływani są przez radę powiatu. Odwołanie przewodniczącego następuje w procedurze podobnej do powoływania na to stanowisko.

Odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady powiatu. W tym wypadku potrzebna jest uchwała podjęta bezwzględną ilością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych. Uchwała taka zapada w głosowaniu tajnym.

Zobacz również serwis: Spawy urzędowe

Rezygnacja

Przewodniczący może również zrzec się swojego stanowiska. W takim wypadku przewodniczący składa radzie powiatu rezygnację. W przypadku rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji zwykłą większością głosów, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Niepodjęcie uchwały, o przyjęciu rezygnacji, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez przewodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK