| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Po co się przeprowadza postępowanie pojednawcze

Po co się przeprowadza postępowanie pojednawcze

Spór powinien być rozwiązany szybko i sprawnie. W tym celu można przeprowadzić postępowanie pojednawcze.

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między powodem a pozwanym.

Kiedy się przeprowadza?

Postępowanie może być wszczęte przed wdaniem się w spór. Nigdy nie następuje to z urzędu. Zasze konieczne jest działanie wierzyciela lub dłużnika. W tym celu kieruje się do sądu rejonowego właściwego ze względu zamieszkania przeciwnika zawezwanie do próby ugodowej. W takim wezwaniu należy zwięźle przedstawić sprawę.

Pismo takie nie musi posiadać cech pozwu. Jednak musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych.

Ważne!!! Postępowanie pojednawcze przeprowadza się tylko w sprawach, w których można zawrzeć ugodę.

Tryb rozpatrywania

Sprawę rozpatruje zawsze sąd rejonowy. Nie ma to zastosowania właściwość rzeczowa sądu określona w przepisach kodeksu cywilnego. Nie bada się wartości przedmiotu sporu.

Postępowanie pojednawcze przeprowadza jeden sędzia zawodowy. Posiedzenie jest jawne, chociaż nie jest to rozprawa.

Z takiego posiedzenia spisywany jest protokół. Jeżeli strony zawarły ugodę umieszcza się ją w protokole. Wtedy taką ugodę podpisują obydwie strony.

Niestawiennictwo

Nie ma obowiązku stawiania się na posiedzeniu ugodowym. Zależy to tylko i wyłącznie od woli zainteresowanych. Niestawiennictwo rodzi jednak ujemne następstwa po stronie osoby, która się nie stawiła.

Jeżeli nie stawił się na posiedzenie wzywający, wtedy sąd na żądanie przeciwnika nałoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową (np. wynagrodzenie prawnika, koszty przejazdu)

Natomiast gdy nie stawi się bez usprawiedliwienia przeciwnik wtedy sąd na żądanie wzywającego uwzględni koszty postępowania ugodowego w orzeczeniu kończącym sprawę. Istotne w tym wypadku jest to, aby wzywający po nieudanej próbie ugodowej wniósł pozew do sądu. Dopiero w normalnym postępowaniu będzie mógł dochodzić zwrotu kosztów.

Podsumowanie

Zawezwanie do próby ugodowej jest czynnością dokonywaną przed sądem przedsięwziętą w bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Oznacza to, że wniesienie go do sądu wstrzymuje bieg przedawnienia. Opłata od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego wynosi 40 zł. (nie zależnie od wartości przedmiotu sporu). Jest to zatem stosunkowo tania a bardzo przydatna instytucja.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sędzia fot. Fotolia
Sędzia fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK