| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Uzupełnienie pozwu

Uzupełnienie pozwu

Złożyłem pozew w sądzie. Po jakimś miesiącu przyszło do mnie z sądu pismo. Sędzia wzywa mnie w nim do złożenia odpisu pozwu. Co mam w takiej sytuacji zrobić. Czy mój pozew jest ważny?

W postępowaniu cywilnym skład się wszystkie pisma w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz przeznaczony jest dla sądu drugi natomiast dla strony przeciwnej. Ta zasada odnosi się zwłaszcza do pozwu. Powód musi złożyć dwa egzemplarze pozwu.

Jeżeli pismo procesowe zawiera baraki formalne wtedy nie można nadać sprawie biegu. Brak jednego egzemplarza pozwu zalicza się właśnie do braków formalnych pozwu. W takiej sytuacji przewodniczący wzywa powoda do uzupełnienia pisma w terminie tygodniowym. W przeciągu tygodnia powód może można zatem dosłać egzemplarz pozwu. Pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki prawne od chwili jego wniesienia (a nie uzupełnienia). Natomiast jeżeli pismo nie zostało uzupełnione w terminie wtedy przewodniczący zwraca je stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Inaczej jest gdy pismo procesowe musi być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego. Jeżeli takie pismo nie zostało sporządzone przez profesjonalnego pełnomocnika wtedy podlega zwrotowi bez wzywania do usunięcia braków formalnych.

W podanym przez Pana przypadku trzeba wnieść do sądu drugi egzemplarz pozwu i wtedy Pańska sprawa nabierze biegu.

Podstawa prawna: art. 130 k.p.c.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »