| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak napisać pozew rozwodowy?

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód.

Małżeństwo jest szczególną więzią prawną. Z prawnego punktu widzenia jej podstawową cechą jest nierozerwalność. Z założenia jest to stosunek trwały, który ma być trudny do rozwiązania. Z tego też względu w kodeksie postępowania cywilnego wprowadzono wiele obostrzeń dotyczących udzielania rozwodów.

ZOBACZ WZÓR: POZEW O ROZWÓD

99,00 złForma pisemna i elektroniczna czynności prawnych

Właściwość sądu

Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Pod warunkiem jednak, że w tym okręgu nadal stale przebywa chociaż jedno z nich. Gdy jednak żadne z małżonków nie mieszka w tym okręgu, wtedy właściwym jest sad miejsca zamieszkania pozwanego. A gdy i takiego nie można ustalić miejsca zamieszkania powoda. Trzeba pamiętać, że jest to właściwość wyłączna. A więc strony nie mogą jej zmienić umownie.

Zadaj pytanie na FORUM

Wpis sądowy

W sprawie o rozwód jest wpis stały w kwocie 600 zł. Można wnieść go albo na rachunek bankowy sądu albo opłacić pismo znakami opłaty sądowej. Znaki można kupić w kasie sądu.

Kiedy sąd orzeknie rozwód?

Aby sad mógł orzec rozwód muszą zajść dwie przesłanki pozytywne i nie może zajść, żadna z przesłanek negatywnych. Do przesłanek pozytywnych zaliczamy:

  • zupełny rozkład pożycia małżeńskiego,
  • trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Polecamy serwis: Rozwody

Zupełny rozkład pożycia następuje wtedy gdy ustają między małżonkami więzy psychologiczne, fizyczne i ekonomiczne. Sprowadza się to do tego, że małżonkowie nie żyją ze sobą, łączące ich uczucia wygasły, nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego.

Rozwodu nie orzeka się gdy miałoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Jak również wtedy gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwodu nie orzeka się również wtedy gdy wystąpił o to małżonek wyłącznie winy rozpadowi pożycia małżeńskiego. Przy czym od tej zasady istnieją poważne wyjątki.

Istotne uwagi

  1. Sąd może skierować sprawę rozwodową do mediacji. Robi tak gdy widzi szanse na „uratowanie” związku małżeńskiego.
  2. Nie dopuszczalne jest powództwo wzajemne.
  3. Pełnomocnictwo udzielane adwokatowi lub radcy prawnemu musi być pełnomocnictwem do prowadzenia konkretnej sprawy.

Zobacz: Kiedy rozwód z orzekaniem o winie?

Żądanie pozwu

W pozwie o rozwód powód żąda rozwiązania małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu. Można orzec rozwód z winy jednego z małżonków, z winy obydwojga małżonków lub bez orzekania o winie. Wszystko zależy od sytuacji faktycznej.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba zwięźle ale dokładnie i szczegółowo podać okoliczności zawarcia małżeństwa oraz rozpadu pożycia małżeńskiego. Podać czy ze związku małżeńskiego pochodzą jakieś dzieci, ich wiek i sytuację życiową.

Podpisy

Pozew powinien być podpisany przez powoda lub jego przedstawiciela. Musi zawierać datę i miejsce sporządzenia.

Zobacz serwis: Rozwody

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

avatar

2014-03-19 12:07 Zgłoś

Witam serdecznie, ja mój pozew rozwodowy pisałam na podstawie tego wzoru: http://dokumenty.prawnik.pl/pisma/pozwy/pozew-rozwodowy-wzor-ogolny.html rzecz jasna później konsultowałam to z prawnikiem.

avatar

2014-01-03 16:48 Zgłoś

ja mam pytanie czy składając pozew rozwodowy bez orzekania o winie mogę wystąpić o zwolnienie mnie z opłaty kosztów procesu na rzecz pozwanego czy raczej i tak będę musiała pokryć połowę? proszę o pomoc

avatar

2014-01-02 12:07 Zgłoś

Proponujemy Państwu pomoc w zakresie: 1. reprezentowaniu Państwa w toku postępowań przed sądami powszechnymi i administracyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem spraw z zakresu: - dochodzenia odszkodowań, - windykacji należności, - prawa rodzinnego,rozwodów. 2. sporządzaniu profesjonalnych pism procesowych, na każdym szczeblu postępowania. tel: 790 776 640 e-mail: majewski@pomocprawnika.info www: pomocprawnika.info

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik<br />

Zostań ekspertem Infor.pl »