Odpowiedź na pozew o alimenty - przykładowy wzór pisma
Aktualizacja: 13.12.2019
W jaki sposób sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty? Wzór takiego pisma w przykładowej sprawie na pewno może pomóc. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest inna, a odpowiedź powinna wynikać z konkretnego pozwu, jaki otrzymał pozwany. »
Odpowiedź na pozew rozwodowy (bez orzekania o winie) – przykładowy wzór
Aktualizacja: 16.10.2019
Odpowiedź na pozew rozwodowy pozwala stronie pozwanej ustosunkować się do wniosków powoda, przedstawić swoje żądania oraz dowody. Czy zgadzamy się na rozwód bez orzekania o winie? Co z pozostałymi kwestiami po rozwodzie? Te pytania warto zadać sobie przed napisaniem odpowiedzi. Dla ułatwienia prezentujemy przykładowy wzór odpowiedzi na pozew rozwodowy bez orzekania o winie. »
Aktualizacja: 14.06.2019
Czy pozew o alimenty podlega opłatom? Co z pozwami o podwyższenie lub obniżenie alimentów? »
MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.
Aktualizacja: 05.12.2017
Rząd wycofuje się z propozycji zwiększenia opłaty za pozew o rozwód do 2000 zł. Nowe stanowisko resortu spowodowane jest negatywnymi opiniami wyrażonymi w trakcie konsultacji społecznych. »
Aktualizacja: 01.08.2011
Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy? »
Udział prokuratora w sprawach rodzinnych
Aktualizacja: 21.03.2011
Prokurator kojarzy się nam przede wszystkim ze sprawami karnymi. To on bowiem prowadzi postępowanie przygotowawcze, wykrywa sprawców a następnie oskarża ich przed sądem. Prokurator jednak może uczestniczyć również w postępowaniu cywilnym. »
Aktualizacja: 21.01.2010
Uzyskałam wyrok w sądzie. Chodziło o alimenty od byłego męża na nasze małoletnie dziecko. Czy ten wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności. A jeżeli tak to co mi to daje. Podobno to coś ułatwia. »
Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów
Aktualizacja: 02.06.2011
Temat wysokości alimentów w nieodległej przeszłości był przedmiotem ożywionej dyskusji politycznej. Świadczy to o tym, że problematyka dotyczy wszystkich i każdemu może przydać się praktyczna wiedza na ten temat. »
Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa
Aktualizacja: 21.01.2010
Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa. »
Aktualizacja: 12.10.2018
Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód. »
Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?
Aktualizacja: 10.04.2014
Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony. »
Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?
Aktualizacja: 10.04.2014
Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. »
Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?
Aktualizacja: 10.04.2014
O tym, że dziecko powinno mieć ojca i matkę nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania. Dlatego też nie uznaje dziecka. Instytucją, która ma przeciwdziałać takim przypadkom jest sądowe ustalenie ojcostwa. »
Kiedy wnosi się pozew o unieważnienie uznania dziecka
Aktualizacja: 21.01.2010
Uznanie dziecka to sposób ustalenia ojcostwa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy unieważnić takie uznanie. Do tego celu niezbędny jest pozew. »
Jak napisać pozew o separację?
Aktualizacja: 10.04.2014
Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie