| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracodawca > GPS w samochodzie służbowym - kiedy zgodnie z prawem?

GPS w samochodzie służbowym - kiedy zgodnie z prawem?

Czy pracodawca ma prawo założyć swoim pracownikom w samochodzie służbowym system monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o system GPS i jeżeli tak to na jakich warunkach?

Analiza art. 23 ust. 1 pkt. 5 uoodo wskazuje, że zgoda pracownika na zainstalowanie systemu GPS w samochodzie służbowym nie jest potrzebna, ale tylko wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą. Taki prawnie usprawiedliwiony cel odnaleźć można właśnie w art. 22¹ KP, poprzez który pracodawca jest uprawniony do kontroli prawidłowo wykonywanych jego poleceń przez pracownika.

Polecamy serwis: Praca

Kontrola tylko w godzinach pracy

Należy zaznaczyć, że dotyczy to kontroli pracownika tylko i wyłącznie w godzinach pracy, poza którymi takie działanie naruszałoby prawo do ochrony jego prywatności chyba, że pracownik wyraził na to zgodę (art. 23 ust. 1 pkt 1 uoodo). Mogą bowiem zdarzyć się takie sytuację, że pracodawca zezwala swojemu pracownikowi używać samochód służbowy także do celów prywatnych, które z istoty swej najczęściej wykonuje się poza godzinami pracy. Wówczas gromadzenie danych za pomocą wspomnianego systemu z pewnością wkraczałoby w sferę prywatności pracownika niezwiązanej w ogóle z jego obowiązkami pracowniczymi.

Pracownik poinformowany o zainstalowanym systemie

Odnośnie zaś poinformowania pracownika o zainstalowanym systemie GPS, tudzież gromadzeniu poprzez ten system danych osobowych, to zasadne wydaje się przyjęcie stanowiska, że jest to konieczne w każdym przypadku.  Stwierdzenie takie uzasadnia  art. 24 uoodo regulujący tzw. pierwotne gromadzenie danych osobowych przez administratorów danych, o którym poinformowanie osoby, tudzież pracownika, powinno nastąpić w chwili zbierania danych.

Podsumowanie

Pracodawca może założyć swoim pracownikom w samochodzie służbowym system monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o system GPS, jednakże w każdym przypadku powinien ich o tym poinformować, a uzyskać zgodę tylko wtedy, gdy zezwala na korzystanie z samochodu dla celów prywatnych.

Zobacz również: Podróż służbowa a czas pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »