| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy możliwy jest urlop szkoleniowy po egzaminie na studiach zaocznych?

Czy możliwy jest urlop szkoleniowy po egzaminie na studiach zaocznych?

O możliwości urlopu szkoleniowego po egzaminie decyduje to, kiedy pracownik rozpoczął naukę. Zmianie uległy zasady dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.

Od 2010 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Jednak do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed dniem 11 kwietnia 2010 roku.

Jeśli więc pracownik podjął studia zaoczne przed zmianą przepisów, ma prawo do 28 dni urlopu szkoleniowego. Urlop ten może być przeznaczony przez pracownika na udział w obowiązkowych zajęciach oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów.

Zobacz również: Czy urlop pracowniczy wymaga zgody pracodawcy?

Obecnie pracownik nie miałby takiego prawa, ponieważ nowe przepisy, nie dają mu prawa do urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu na studiach zaocznych. Pracownik ma jedynie prawo do 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. W związku z tym nie przysługuje mu zwolnienie na przystąpienie do egzaminu na studiach.

Urlopu szkoleniowego udziela się pracownikowi jedynie na dni robocze. W przypadku pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie wymiaru czasu pracy, czyli takiemu, który pracuje od poniedziałku do piątku, urlop szkoleniowy może być przyznany tylko w dniach od poniedziałku do piątku.

Jeśli egzamin zaplanowany jest na niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, to na ten dzień urlop szkoleniowy mu nie przysługuje. Jednak nie ma, aby pracownik skorzystał z urlopu szkoleniowego w dniu przypadającym po egzaminie. Jest jeden warunek, muszą istnieć uzasadnione powody do udzielenia w takim dniu urlopu szkoleniowego. Dzieje się tak, ponieważ urlop szkoleniowy jest urlopem celowościowym.

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

Pan Mateusz rozpoczął studia zaoczne w 2008 roku, czyli przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. W czasie sesji zimowej, jeden z egzaminów przewidziany jest na niedziele. W związku z tym, że Pan Mateusz pracuje w Przemyślu, a studiuje zaocznie w Gdańsku, nie będzie mógł wrócić do pracy następnego dnia. Jako, że Pan Mateusz rozpoczął studia przez zmianą prawa przysługuje mu urlop szkoleniowy na przystąpienie do egzaminów na studiach zaocznych. Pan Mateusz może z niego skorzystać w poniedziałek bezpośrednio po egzaminie, jeśli z powodu terminu egzaminu nie może dotrzeć tego do pracy.

Podstawa prawna:
- art. 3 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 105, poz. 655)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »