| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Ograniczenie odpowiedzialności operatora

Ograniczenie odpowiedzialności operatora

Umowy z operatorem o dostęp do Internetu często zawierają pewne pułapki. Najczęściej dotyczą one swobodnej interpretacji umowy tylko przez przedsiębiorcę albo ograniczenie w dochodzeniu odszkodowania za przerwy w usłudze.

Przykładowe klauzule niedozwolone występujące w umowach z operatorami

Umowa jest po to, aby określić w niej wzajemne stosunki oraz prawa i obowiązki między stronami. Zasadą jest, że dąży się do zachowania pewnej równowagi tak, aby żadna z nich nie była poszkodowana. Konsument z racji tego, iż nie jest profesjonalistą, nie może znajdować się w gorszej pozycji, a przedsiębiorca nie może wykorzystywać nieświadomości prawnej konsumenta. Przedsiębiorca nie może również formułować zapisów umowy w taki sposób, który pozwala mu na dowolną interpretację postanowień umownych. Ponadto niedozwolone jest zawieranie klauzul, które są niezgodne z przepisami prawa.

Niedozwolone jest, aby operator był uprawniony do przeniesienia praw i przekazania obowiązków wynikających z umowy bez zgody konsumenta. Ma on prawo podjąć decyzje według własnego uznania, ponieważ to konsument, ze względu na własne preferencje, wybiera przedsiębiorcę, z którym chce zawrzeć umowę. Ustalenia o wyborze kontrahenta nie mogą dotyczyć jedynie porozumienia między dwoma przedsiębiorcami.

Abonent, podpisując umowę, wyraża tym samym zgodę na przelew praw i przejęcie zobowiązań z niniejszej umowy na inną firmę wskazaną przez operatora. Operator ma jedynie obowiązek wystosować do abonenta pismo informujące o tym fakcie.

W umowie mogą znaleźć się postanowienia wyłączające lub ograniczające odpowiedzialność przedsiębiorcy za nienależyte wykonanie umowy. Jeśli operator zobowiązał się do świadczenia usługi dostępu do internetu w określonych parametrach technicznych przez wskazany w umowie czas to znaczy, że bierze odpowiedzialność za jakość wykonywania tej usługi. W przypadku, gdy jednak dochodzi do naruszenia umowy, konsument nie może być narażony na dodatkowe koszty, np. w postaci opłacania abonamentu za czas kiedy nie może korzystać z usługi.

Operator zastrzega sobie prawo do okresowych przerw w funkcjonowaniu systemu w celu planowanej konserwacji sieci.

Niezgodne z przepisami prawa jest jednostronne ustalenie przez przedsiębiorcę właściwości sądu w przypadku powstania sporu jako sąd właściwy ze względu na siedzibę operatora. Zamieszczenie tego typu klauzuli w umie powoduje znaczne niedogodności i uciążliwości po stronie konsumenta. Ma on przecież prawo wyboru właściwości sądu ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego albo miejsca wykonania umowy.

Spory dotyczące interpretacji lub stosowania umowy i związanych z nią stosunków prawnych będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy ze względu na siedzibę operatora.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorcy często starają się ograniczyć zakres własnej odpowiedzialności.
Przedsiębiorcy często starają się ograniczyć zakres własnej odpowiedzialności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK