| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Ograniczenie odpowiedzialności operatora

Ograniczenie odpowiedzialności operatora

Umowy z operatorem o dostęp do Internetu często zawierają pewne pułapki. Najczęściej dotyczą one swobodnej interpretacji umowy tylko przez przedsiębiorcę albo ograniczenie w dochodzeniu odszkodowania za przerwy w usłudze.

Przykładowe klauzule niedozwolone występujące w umowach z operatorami

Umowa jest po to, aby określić w niej wzajemne stosunki oraz prawa i obowiązki między stronami. Zasadą jest, że dąży się do zachowania pewnej równowagi tak, aby żadna z nich nie była poszkodowana. Konsument z racji tego, iż nie jest profesjonalistą, nie może znajdować się w gorszej pozycji, a przedsiębiorca nie może wykorzystywać nieświadomości prawnej konsumenta. Przedsiębiorca nie może również formułować zapisów umowy w taki sposób, który pozwala mu na dowolną interpretację postanowień umownych. Ponadto niedozwolone jest zawieranie klauzul, które są niezgodne z przepisami prawa.

Niedozwolone jest, aby operator był uprawniony do przeniesienia praw i przekazania obowiązków wynikających z umowy bez zgody konsumenta. Ma on prawo podjąć decyzje według własnego uznania, ponieważ to konsument, ze względu na własne preferencje, wybiera przedsiębiorcę, z którym chce zawrzeć umowę. Ustalenia o wyborze kontrahenta nie mogą dotyczyć jedynie porozumienia między dwoma przedsiębiorcami.

Abonent, podpisując umowę, wyraża tym samym zgodę na przelew praw i przejęcie zobowiązań z niniejszej umowy na inną firmę wskazaną przez operatora. Operator ma jedynie obowiązek wystosować do abonenta pismo informujące o tym fakcie.

W umowie mogą znaleźć się postanowienia wyłączające lub ograniczające odpowiedzialność przedsiębiorcy za nienależyte wykonanie umowy. Jeśli operator zobowiązał się do świadczenia usługi dostępu do internetu w określonych parametrach technicznych przez wskazany w umowie czas to znaczy, że bierze odpowiedzialność za jakość wykonywania tej usługi. W przypadku, gdy jednak dochodzi do naruszenia umowy, konsument nie może być narażony na dodatkowe koszty, np. w postaci opłacania abonamentu za czas kiedy nie może korzystać z usługi.

Operator zastrzega sobie prawo do okresowych przerw w funkcjonowaniu systemu w celu planowanej konserwacji sieci.

Niezgodne z przepisami prawa jest jednostronne ustalenie przez przedsiębiorcę właściwości sądu w przypadku powstania sporu jako sąd właściwy ze względu na siedzibę operatora. Zamieszczenie tego typu klauzuli w umie powoduje znaczne niedogodności i uciążliwości po stronie konsumenta. Ma on przecież prawo wyboru właściwości sądu ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego albo miejsca wykonania umowy.

Spory dotyczące interpretacji lub stosowania umowy i związanych z nią stosunków prawnych będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy ze względu na siedzibę operatora.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorcy często starają się ograniczyć zakres własnej odpowiedzialności.
Przedsiębiorcy często starają się ograniczyć zakres własnej odpowiedzialności.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK