| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?

Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?

Hotele oraz innego rodzaju zakłady hotelarskie zobowiązują się świadczyć za odpłatnością usługi hotelarskie na podstawie umowy, którą zwykle określa się mianem umowa hotelowa. Zawierana umowa ma kompleksowy charakter i nie da się zakwalifikować ją jako jeden z typów umów unormowanych przez prawo cywilne.

W Polsce regulacje ustawowe nie wprowadzają definicji umowy hotelowej jako odrębnego typu umowy. Jest to umowa o charakterze mieszanym, zawierająca elementy kilku umów nazwanych, a w szczególności:

 1. najmu
 2. sprzedaży
 3. przechowania
 4. umowy o dzieło
 5. umowy nienazwanej o usługi podobne do zlecenia

Są to umowy stopione w jedną całość, do której wchodzi także obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa gościowi hotelowemu. Do umowy hotelowej znajdują zastosowanie przepisy części ogólnej Kodeksu cywilnego i części ogólnej zobowiązań, jak również niektórych umów nazwanych.

Ustawa o usługach turystycznych w zasadzie nie zawiera takich przepisów, które bezpośrednio znajdowałyby zastosowanie do umowy hotelowej. Jednakże przepisy tej ustawy odnoszące się do usług hotelarskich wpływają na zakres praw i obowiązków stron tej umowy, gdyż zarobkowego świadczenia usług hotelarskich może podejmować się jedynie podmiot, który spełnił warunki określone w tej ustawie.

Podmiotem tym jest przedsiębiorca prowadzący hotel lub inny obiekt hotelarski bądź przedsiębiorca lub rolnik świadczący usługi hotelarskie w innym obiekcie spełniającym ustalone wymagania. Podmioty te określane są mianem hotelarzy.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Hotelarzem natomiast nie jest:

 1. prowadzący kemping lub pole biwakowe – korzystanie z nich ma miejsce na podstawie innego typu umowy
 2. prowadzący dom wczasowy – wówczas, z reguły, jest zawierana umowa o wczasy, szczególna odmiana umowy o świadczenie usług turystycznych
 3. zakłady opieki zdrowotnej (szpitale, szpitale uzdrowiskowe, sanatoria ) – choć trzeba przyznać tendencję zbliżania się sanatoriów do domów wczasowych
 4. prowadzący domy studenckie, internaty, hotele pracownicze – gdyż jest to umowa najmu pomieszczenia
 5. szkoły (jeśli udostępniają część swych pomieszczeń w celu organizacji koloni albo obozu sportowego) – wówczas zawierana jest umowa najmu lub umowa użyczenia
 6. noclegownie, przytułki i schroniska charytatywne – udostępniane są na podstawie umowy użyczenia, najmu lub bez jakiejkolwiek umowy
 7. koszary, izby wytrzeźwień – gdyż następuje to wbrew woli zainteresowanych i ma podstawy administracyjne.

Nie każda umowa zawierana przez hotel lub inny zakład hotelarski i mająca za przedmiot korzystanie z pokojów hotelowych jest w konsekwencji umową hotelową. Zakłady hotelarskie udostępniają część pomieszczeń, którymi dysponują w obiektach hotelarskich, do wykorzystania ich w celach biurowych. Takie pomieszczenia są oddawane w najem (z reguły na rok) i nie mogą być wykorzystywane w innych celach. Podstawą jest wówczas umowa najmu pomieszczeń użytkowych. Taka umowa zawiera najczęściej szereg ograniczeń dotyczących godzin przebywania pracowników najemcy, maksymalnej liczby interesantów, zachowania ciszy, porządku i bezpieczeństwa.

Zobacz również serwis: Wzory umów

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK