| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Podwyższenie ceny za wycieczkę

Podwyższenie ceny za wycieczkę

Wykupiłam wycieczkę do Egiptu. Podróż ma odbyć się za miesiąc. Jednakże już teraz otrzymałam wezwanie do dokonania dopłaty ze względu na wzrost kosztów opłaty paliowej. Czy biuro podróży może ode mnie żądać tego typu zapłaty? Czy mogę tej sytuacji odstąpić od umowy?

Biuro podroży może zażądać dopłaty związanej ze wzrostem kosztów transportu. Takimi są np. opłaty paliwowe. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy została taka ewentualność przewidziana w umowie. Samo powołanie się na wzrost kosztów transportu nie jest wystarczające. Organizator turystyki powinien również udokumentować okoliczności wpływające na podwyższenie ceny.

Ze względu na istotną zmianę warunków umowy jeszcze przed rozpoczęciem imprezy turystycznej konsument ma prawo do odstąpienia od umowy. W takiej sytuacji klient powinien niezwłocznie poinformować organizatora, czy:

  • przyjmuje proponowaną zmianę umowy albo
  • odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej.

Cena nie może być zmieniona w okresie 20 dni przed datą wyjazdu.

Podstawa prawna:

art. 17 i art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jedn. Dz. U. 2004 r., nr 223, poz. 2268 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »