| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

Płatne odcinki autostrad

Na drogach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, objętych elektronicznym systemem poboru opłat viaTOLL, w okresie wakacyjnym w momentach zwiększonego natężenia ruchu zostanie zwiększona obsada kadrowa w punktach poboru opłat - dodatkowi pracownicy będą pomagali kierowcom w pobieraniu biletów wjazdowych. Możliwe będzie także uruchomienie bramek rewersyjnych, które przystosowane są do obsługi ruchu wjazdowego i wyjazdowego.

W przypadku wystąpienia zatorów na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń koncesjonariusz (GTC) podejmie działania usprawniające ruch, w tym m.in. zwiększenie ilości inkasentów obsługujących kierowców. Rozbudowana ilość pasów przejazdowych poprawi przepustowość na placach poboru opłat.

Wprowadzona została warunkowa procedura bezpieczeństwa, która określa możliwości czasowego i warunkowego zwolnienia z opłat podróżujących autostradą A1.

Koncesjonariusz – zgodnie z wdrożoną procedurą – będzie miał prawo podnieść szlabany, bez pobierania opłat tylko i wyłącznie w przypadku kiedy bezpieczeństwo podróżujących będzie zagrożone w związku z bardzo wysokim natężeniem ruchu w czasie wakacyjnych weekendów. Decyzja będzie wydawana każdorazowo, w przypadku wystąpienia tej przesłanki, na podstawie propozycji koncesjonariusza – wyłącznie czasowo i za każdym razem po zatwierdzeniu przez pełnomocnika ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Bramki będą otwierane tylko i wyłącznie w celu przywrócenia stanu bezpieczeństwa drogowego, a więc tylko do czasu rozładowania ponadnormalnego ruchu pojazdów. Dlatego nie ma możliwości określenia z góry kiedy i na jak długo bramki będą otwierane. Będzie to uzależnione kwestiami bezpieczeństwa drogowego.

Warunkowa procedura bezpieczeństwa na autostradzie A1 jest kluczowa w miesiącach wakacyjnych. W tym czasie obserwuje się w tym miejscu największe spiętrzenia ruchu. Jednakże MIiR podjęło działania by taka procedura była możliwa do zastosowania także na pozostałych autostradach.

Przygotowany został projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym dopuszczający możliwość czasowego i warunkowego otwierania bramek w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie więc istniała prawna możliwość wdrożenia warunkowej procedury bezpieczeństwa także na innych autostradach, w tym na przykład na remontowanym obecnie odcinku A4.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK