| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

Płatne odcinki autostrad

Na drogach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, objętych elektronicznym systemem poboru opłat viaTOLL, w okresie wakacyjnym w momentach zwiększonego natężenia ruchu zostanie zwiększona obsada kadrowa w punktach poboru opłat - dodatkowi pracownicy będą pomagali kierowcom w pobieraniu biletów wjazdowych. Możliwe będzie także uruchomienie bramek rewersyjnych, które przystosowane są do obsługi ruchu wjazdowego i wyjazdowego.

W przypadku wystąpienia zatorów na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń koncesjonariusz (GTC) podejmie działania usprawniające ruch, w tym m.in. zwiększenie ilości inkasentów obsługujących kierowców. Rozbudowana ilość pasów przejazdowych poprawi przepustowość na placach poboru opłat.

Wprowadzona została warunkowa procedura bezpieczeństwa, która określa możliwości czasowego i warunkowego zwolnienia z opłat podróżujących autostradą A1.

Koncesjonariusz – zgodnie z wdrożoną procedurą – będzie miał prawo podnieść szlabany, bez pobierania opłat tylko i wyłącznie w przypadku kiedy bezpieczeństwo podróżujących będzie zagrożone w związku z bardzo wysokim natężeniem ruchu w czasie wakacyjnych weekendów. Decyzja będzie wydawana każdorazowo, w przypadku wystąpienia tej przesłanki, na podstawie propozycji koncesjonariusza – wyłącznie czasowo i za każdym razem po zatwierdzeniu przez pełnomocnika ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Bramki będą otwierane tylko i wyłącznie w celu przywrócenia stanu bezpieczeństwa drogowego, a więc tylko do czasu rozładowania ponadnormalnego ruchu pojazdów. Dlatego nie ma możliwości określenia z góry kiedy i na jak długo bramki będą otwierane. Będzie to uzależnione kwestiami bezpieczeństwa drogowego.

Warunkowa procedura bezpieczeństwa na autostradzie A1 jest kluczowa w miesiącach wakacyjnych. W tym czasie obserwuje się w tym miejscu największe spiętrzenia ruchu. Jednakże MIiR podjęło działania by taka procedura była możliwa do zastosowania także na pozostałych autostradach.

Przygotowany został projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym dopuszczający możliwość czasowego i warunkowego otwierania bramek w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie więc istniała prawna możliwość wdrożenia warunkowej procedury bezpieczeństwa także na innych autostradach, w tym na przykład na remontowanym obecnie odcinku A4.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK