| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Zakupy w Internecie - kary dla sprzedających

Zakupy w Internecie - kary dla sprzedających

Czy w przypadku oszustwa, sprzedający może ponieść karę? Oczywiście że tak, nieuczciwy sprzedający może ponieść karę za swoje występki. Oczywiście kara jest uzależniona od skali oszustwa. Jeśli sprzedający wysłał nam podrobiony towar, powinniśmy to zgłosić na policję. Sprzedaż podrobionych towarów podlega karze. Nawet sprzedaż jednej pary podrobionych butów czy jednego flakonu podrobionych perfum podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. Jednak to nie wszystko.

Nieuczciwy sprzedający - co mu grozi?

Jeśli sprzedający oszukuje w inny sposób, również czeka go kara. Od 2 marca 2009 roku obowiązują nowe zasady karania sprzedających za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, jej prezes ma prawo nakładać na nieuczciwych sprzedawców kary finansowe. Maksymalną sankcją jest kwota w wysokości 10 procent wszystkich przychodów z roku poprzedzającego nałożenie sankcji. Jedyną okolicznością łagodzącą, prowadzącą do zmniejszenia kary, będzie zaprzestanie praktyk godzących w interesy konsumentów, dobrowolną rekompensatę lub współpraca z UOKiK.

Zobacz również: Komputer - Poradnik zakupowy

Mimo, że prawo zazwyczaj stoi po stronie konsumenta, zawsze warto uważać na nieuczciwych sprzedawców, których zarówno w realnym jak i w tym wirtualnym świecie jest bardzo dużo. Z następnej części poradnika dowiemy się co zrobić, gdy zakupiony przez nas towar ulegnie uszkodzeniu podczas transportu.

Zobacz również: Komputer - Ochrona danych

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK