| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim?

Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim?

Święta to czas, w którym częściej niż zazwyczaj decydujemy się kupować na kredyt. Zanim jednak zwiążemy się taką umową z kredytodawcą, warto najpierw dowiedzieć się na co zwrócić uwagę.

Na niebezpieczeństwa i pułapki, jakie mogą wiązać się z nierozmyślnym zaciąganiem kredytów zwracają również uwagę konsumentom instytucje państwowe, w tym Komisja Nadzoru Finansowego. KNF ostrzega przed wykluczeniem finansowym, jakie może spowodować nierozważne postępowanie. Dlatego też, jak doradza Komisja, przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty w odniesieniu do dochodów z tego samego okresu.

Zalecane jest, by łączne raty naszych zobowiązań kredytowych nie przekraczały połowy miesięcznych dochodów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Oprócz tego Komisja wskazuje jakie elementy mogą mieć istotny wpływ na wysokość naszych zobowiązań. Są to:

  • oprocentowanie – kredyty i pożyczki gotówkowe mogą być droższe niż inne rodzaje długu (np. kredyt w rachunku). Banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek podawania w materiałach reklamowych, informacyjnych oraz umowie wysokości rzeczywistej RRSO, czyli rocznej stopy procentowej (koszt kredytu wyrażony w %, uwzględniający odsetki, prowizje, koszty ubezpieczenia spłaty kredyt na wypadek śmierci, inwalidztwa, choroby, bezrobocia) – warto porównać różne produkty;
  • koszty i opłaty dodatkowe – nie są wliczane do RRSO; mogą obejmować koszty windykacji, oprocentowania karnego, ustanowienia zabezpieczenie, obsługi domowej, itp.;
  • wysokość raty – im dłuższy okres kredytowania, tym większa suma odsetek; niska rata nie zawsze jest korzystna, bo wydłużony okres kredytowania podwyższa koszty kredytu;
  • możliwość wcześniejszej spłaty – spłacenie kredytu przed terminem zmniejsza jego koszt. Klient, który uzyskał kredyt konsumencki, ma prawo do częściowej lub całkowitej spłaty zadłużenia. Nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za pozostały okres zapisany w umowie ani do ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu;
  • pozostałe warunki umowy – należy przeczytać nie tylko umowę, ale także regulamin kredytu lub pożyczki, stanowiący integralną część umowy oraz sprawdzić taryfę opłat i prowizji, związanych z tymi produktami.

Zobacz serwis: Konsument w święta

Samo podpisanie umowy nie oznacza, że ostatecznie jesteśmy związani kredytem. Zgodnie z art. 11 ustawy o kredycie konsumenckim każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.

Prawo odstąpienia nie przysługuje przy nabyciu praw i rzeczy, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK