| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

Wraz z nastaniem jesieni coraz częstszym zjawiskiem na polskich drogach jest duża ilość wody gromadząca się w kałużach jak i w dziurach w drodze. Wystarczy jedno nierozważne zachowanie kierowcy i cały chodnik wraz z pieszymi staje się mokry. Jak pieszy może dochodzić odszkodowania za oblanie przez kierowcę?

Oblanie

Oblanie przez kierowcę niewątpliwie wiąże się ze stratami związanym nie tylko z wypraniem zabrudzonych ubrań, ale często na tyle komplikuje sytuację przechodnia, że prowadzi do wiele większych strat, w tym finansowych.

Aby uzyskać odszkodowanie za ochlapanie przez kierowcę, należy spełnić pewne warunki.

W przypadku udowodnienia, że ochlapanie pieszego jest wynikiem umyślnego działania kierowcy i doszło do uszkodzenia lub zniszczenia odzieży wartości nie większej niż 250 zł - taki czyn jest wykroczeniem. Jeśli poczynione szkody przekraczają tą wartość - mamy do czynienia z przestępstwem ściganym z art. 288 Kodeksu karnego.

Zobacz: Kiedy sprzedawca może odmówić reklamacji?

Co zrobić aby uzyskać odszkodowanie?

Pierwszą czynnością jaką powinien uczynić ochlapany pieszy to zapamiętanie, a najlepiej zapisanie numeru rejestracyjnego ochlapującego nas pojazdu. Z numerem rejestracyjnym należy udać się na komisariat policji. Policjanci powinni znaleźć kierowcę i skontaktować go z osobą poszkodowaną. Ma to na celu ugodowe załatwienie sprawy, dojście do porozumienia w kwestii zwrotu pieniędzy za zniszczone ubrania lub kosztu ich wyprania.

Amatorskie zdjęcia i filmy nakręcone telefonem komórkowy mogą stanowić dowód w postępowaniu o odszkodowanie.

Jeżeli kierowca nie zechce przystać na rozwiązanie kompromisowe, ochlapany pieszy ma możliwość wystąpienia z pozwem do sądu cywilnego. Jest to jednak praktyka bardzo rzadka. Po pierwsze wiąże się ona ze znalezieniem świadków na poparcie swojego twierdzenia, zrobienie zdjęć, a co do zanieczyszczonych ubrań – nie można ich wyprać, gdyż są to dowody w sprawie.

Mandat dla kierowcy

Kierowca może za ochlapanie zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500zł. W postępowaniu cywilnym odszkodowanie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od wartości zniszczonego ubrania.

Jak może bronić się kierowca?

Pomimo ostrożnej jazdy, często kierowca nie może uniknąć ochlapania przechodniów. Przykładem może być głęboka, zalana wodą dziura w jezdni, która spowoduje ochlapanie nawet przy bardzo małych prędkościach. Co może zrobić w takiej sytuacji kierowca? Powinien on przedstawić swoją wersję wydarzeń. Może sfotografować dziurę w jezdni czy też wezwać świadków na potwierdzenie swoich słów. Wraz z przedstawieniem własnej wersji incydentu powinien on zażądać zrekompensowania kosztów poniesionych przez pieszego. Żądanie takie powinno być wystosowane do zarządcy drogi.

Zobacz serwis: Twoje prawa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK