| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

W wielu szpitalach, a przede wszystkim w szpitalach uniwersyteckich, częstą sytuacja jest uczestnictwo studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w leczeniu chorych. W taki sposób uczą się oni zawodu, jest to jednak krępujące dla wielu osób. Czy można się temu sprzeciwić?

Pacjentowi przysługuje prawo do zadecydowania jakie osoby z personelu medycznego mogą przebywać razem z nim podczas badania lub zabiegu. Pacjent może zażądać opuszczenia sali przez osoby, których obecność nie jest wymagana ze względów medycznych. Podczas zabiegów lub badań w sali powinien znajdować się wyłącznie personel niezbędny do prawidłowego wykonania danego zabiegu.

Lekarz prowadzący przypadek konkretnej osoby nie ma obowiązku uzyskiwać od niej zgody na uczestnictwo przy jego leczeniu studentów kierunków medycznych. Ich obecność jest jednak możliwa tylko w tych placówkach, które mają uprawnienia do ich kształcenia. Jeżeli zabieg ma być tylko demonstracją w celach dydaktycznych, a nie zabiegiem ratującym zdrowie lub życie pacjenta, konieczne jest uzyskanie zgody pacjenta na obecność i uczestnictwo studentów.

Każdy pacjent przebywający w szpitalu posiada prawo do nienaruszania jego intymności. Uczestnictwo studentów jest usprawiedliwionym wyjątkiem od tej zasady. Zgodę na uczestnictwo osób uczących się wyraża sam pacjent, a za pacjentów małoletnich osób ubezwłasnowolnionych zgodę na obecność osób postronnych w trakcie wykonywania świadczeń medycznych wyrażają ich rodzice, przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2009 r. nr 52, poz. 417 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK