| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Do kogo po ekspertyzę

Do kogo po ekspertyzę

W sporze z przedsiębiorcą dobrze jest posiadać dokumenty potwierdzające nasze argumenty. W tym celu pomocny może okazć się rzeczoznawca. Wydaje on ekspertyzy.

Niestety czasami to po stronie konsumenta będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że zakupiony towar był niezgodny z umową. Ma to miejsca szczególnie wtedy, gdy minęło 6 miesięcy od momentu zakupu towaru i nie chroni już konsumenta domniemanie mówiące o tym, że ujawnienie się wady przed upływem 6 miesięcy od chwili wydania rzeczy powoduje automatyczne założenie, że była on a niezgodna z umową już w chwili nabycia. Jeżeli usterki ujawniły się po upływie pół roku, to ciężar udowodnienia, że towar był niezgodny z umową w chwili zakupu ciąży do konsumencie.

Można powołać w tym celu niezależnego rzeczoznawcę. Jego zadaniem jest zbadanie przedmiotu sprzedaży i określenie, jakie są przyczyny uszkodzeń, czy powstały one z powodu wad produkcyjnych czy też niewłaściwego użytkowania lub eksploatowania. Na koniec wydana zostanie przez niego pisemna opinia.

Listy rzeczoznawców do spraw jakości produktów lub usług prowadzą wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej. Powołanie rzeczoznawcy i uzyskanie opinii wiąże się z kosztami, które uzależnione są od jej przedmiotu.

Należy pamiętać, że w przypadku sporów takich jak opisany w tym przypadku, konsument może liczyć na fachową pomoc Inspekcji Handlowej, która ma uprawnienia do prowadzenia działań polubownych i mediacyjnych między konsumentami i przedsiębiorcami.

Podstawa prawna:

art 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z pózn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ekspertyza pomaga udowodnić, że kupiony towar był niezgodny z umową.
Ekspertyza pomaga udowodnić, że kupiony towar był niezgodny z umową.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK