| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Bezumowne korzystanie z wody

Bezumowne korzystanie z wody

Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne dostarcza wodę na podstawie pisemnych umów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy brak jest takiej umowy, a woda dalej płynie z kranów. Co wtedy z naszymi rachunkami?

Wymóg dotyczący zawierania umowy o zaopatrzeniu w wodę jest zawarty w art. 6 ust. 1 ustawy o zbiorowym dostarczaniu wody i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jej stronami jest przedsiębiorstwo oraz odbiorca usług. Wymogiem jest sporządzenie takiej umowy w formie pisemnej. Przedsiębiorstwo wodociągowe nie może odmówić zawarcia umowy z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła o zawarcie umowy w pisemnym wniosku.

Dostarczanie wody na podstawie pisemnej umowy jest sytuacją standardową. Wyjątkowo może zdarzyć się sytuacja, kiedy dostarczanie wody odbywa się pomimo tego, iż umowa nie została zawarta. Wtedy dochodzi do bezumownego korzystania z wody. Taka sytuacja wcale nie oznacza, że nie musimy płacić już naszych rachunków. Przedsiębiorco wodno-kanalizacyjne może bowiem dochodzić roszczeń na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Zgodnie z art. 405 kodeks cywilny bezpodstawnie wzbogaconym jest ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby. W zależności od sytuacji adresatem roszczeń mogą być inne osoby. Przeważnie, gdy woda była dostarczana do budynku wielolokalowego bezpodstawnie wzbogaconymi będą najemcy. Inaczej będzie jednak w sytuacji, gdy do bezumownego korzystania dochodzi w sytuacji, kiedy to właściciel lub administrator pobiera razem z czynszem opłaty za dostarczanie wody. Wtedy to obowiązek zwrotu korzyści będzie ciążył na tych osobach.

Roszczeń przedsiębiorstwa dotyczące zapłaty za dostarczoną wodę przedawniają się zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego w terminie 3 lat. Dotyczy to zarówno umownego jak i bezumownego korzystania z wody.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2001 nr 72 poz. 747)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »