Ustawa o rynku mocy – 2018 r. – Sejmowa komisja jest ,,za''
Aktualizacja: 23.11.2017
W projekcie ustawy o rynku mocy zawarto propozycję wprowadzenia dwutowarowego rynku, na którym towarami będą energia i gotowość do jej dostarczenia. Za gotowość dostarczenia energii zapłacą jej odbiorcy w postaci tzw. ,,opłaty mocowej’’ jednak ma to być odczuwalne dopiero od 2021 r. Sejmowa komisja poparła projekt. »
Aktualizacja: 31.12.2012
Nowa taryfa, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku oznacza dla odbiorców gazu z grup od W - 1 do W - 4 spadek płatności o ok. 10%. Dla pozostałych grup odbiorców spadek płatności kompleksowych będzie kształtował się na poziomie od 2 do 4%. »
Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za niewdrożoną dyrektywę o energii elektrycznej
Aktualizacja: 29.11.2012
Dyrektywy Unii Europejskiej są aktami prawa pochodnego, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek implementacji określonych regulacji prawnych. Przepisy dyrektyw nie wiążą wprost, często pozostawiają państwom dużą swobodę wyboru rozwiązań. W efekcie państwa UE często nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i wdrażają dyrektywy ze znacznym opóźnieniem. »
Ułatwienia przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną - nowa ustawa korytarzowa
Aktualizacja: 03.07.2012
W myśl zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki 1 stycznia 2013r. powinna wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę sieci energetycznych, w tym instrumentów prawnych rozwiązujących dotychczasowe problemy z procesem pozyskiwania gruntu. »
Projekt ustawy: prawo energetyczne
Aktualizacja: 27.03.2012
Pod koniec zeszłego roku polski sektor energetyczny otrzymał od rządu prezent w postaci długo oczekiwanego pakietu projektów nowych ustaw energetycznych. Jak zmienią się w związku z tym zasady gry na rynku energetycznym? »
Aktualizacja: 27.03.2012
W grudniu 2011 r. Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt ustawy Prawo gazowe. Nowa regulacja ma stanowić element kompleksowego pakietu ustaw energetycznych. »
Zakład energetyczny nie może utrudniać wyboru sprzedawcy energii
Aktualizacja: 01.02.2012
Od kilku lat zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci mają swobodę wyboru sprzedawcy energii. Ograniczanie tej swobody przez zakłady energetycznej jest nadużywaniem pozycji dominującej. »
Gminy ograniczają konkurencję w usługach wodno-kanalizacyjnych
Aktualizacja: 18.01.2012
Gmina Kraków oraz spółka komunalna z Białogardu zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na rynku usług wodno-kanalizacyjnych także obowiązują zasady ochrony konsumentów. »
Energetyka: klauzule niedozwolone w umowach z konsumentami
Aktualizacja: 10.01.2012
Wyłączanie odpowiedzialności względem odbiorców, czy wprowadzanie w błąd – to początek listy zarzutów, jakie względem przedsiębiorców energetycznych sformułował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. »
Odmowa przyłączenia do sieci energetycznej
Aktualizacja: 16.11.2011
Przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do przyłączania nowych odbiorców do sieci. Jakie kroki trzeba podjąć w przypadku odmowy? »
Właściciel budynku nie może odciąć wody
Aktualizacja: 24.10.2011
Właściciel kamienicy nie może sam odciąć wodę do poszczególnych lokali mieszkalnych. Takie działanie będzie stanowić naruszenia prawa. »
Kto odpowiada za zniszczony licznik?
Aktualizacja: 23.11.2010
Lokator odpowiada za instalację, która znajduje się w obrębie jego lokalu. Kto jednak odpowiada za instalację, która znajduje się poza tym lokalem? »
Kiedy mogą być wstrzymane dostawy ciepła?
Aktualizacja: 05.10.2010
Zakład energetyczny może wstrzymać dostarczanie ciepła, jeżeli odbiorca zwleka z zapłatą. Jest to skuteczne narzędzie w przeciwdziałaniu finansowym zaległościom. »
Zmiana sprzedawcy energii – krok po kroku
Aktualizacja: 01.09.2010
Od niedawna każdy odbiorca może zmienić sprzedawcę dostarczającego mu energię. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj ten artykuł. »
Na jakich zasadach dochodzi do sprzedaży ciepła?
Aktualizacja: 30.08.2010
Opłatami za sprzedaż ciepła zakład energetyczny może obciążyć spółdzielnię mieszkaniową lub właściciela nieruchomości. Lokatorzy ponoszą koszty dostarczania ciepła na zasadach ustalonych przez właściciela. »
Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »