| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Jak napisać wniosek dowodowy?

Jak napisać wniosek dowodowy?

Konstrukcja wniosku dowodowego nie jest skomplikowana. Aby napisać taki wniosek niezbędne jest zawarcie w jego treści dwóch elementów: formalnych (oznaczenie strony, podanie sygnatury oznaczenie adresata pisma, data i podpis wnoszącego pismo) oraz merytorycznych (tj. określających jaki dokładnie dowód ma być przeprowadzony i na jaką okoliczność). Istotne jest to, iż strona nie musi podawać podstawy prawnej swojego wniosku.

Należy wskazać, iż w przypadku składanego wniosku o przeprowadzenie dowodu z treści określonego dokumentu należy precyzyjnie wskazać ten dokument (data dokumentu, sygnatura jeśli jest) i jak najdokładniej spróbować określić jego położenie. Można naturalnie załączyć dokument do wniosku dowodowego. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań aby załączyć kserokopię danego dokumentu lub poświadczoną notarialnie kopię dokumentu (zachowując oryginał). Jeżeli zaistnieje taka potrzeba procesowa organ wezwie stronę do okazania oryginału lub zdobędzie oryginalny dokument samodzielnie (np. zwracając się o jego nadesłanie do danego urzędu)

Zobacz: Wszystko o postępowaniu dowodowym

W przypadku składania wniosku o powołanie biegłego wskazane jest zaznaczenie jakiej specjalności ma to być biegły i podanie okoliczności które ma on poddać analizie. Dopuszczalne jest również sformułowanie propozycji gotowych pytań, które organ procesowy uznając za trafne może oznaczyć jako główny przedmiot opracowania biegłego lub fragment tego opracowania (w tym znaczeniu, iż sąd może zadać również zadać biegłemu kilka własnych pytań).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.
Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK