| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Nadzwyczajne środki zaskarżenia > Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wznowienie postępowania karnego jest drugim (obok kasacji) nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Co do zasady wznowienie postępowania następuje na wniosek strony, ale ustawa przewiduje możliwość podjęcia postępowania również z urzędu.

  • zachodzi okoliczność przewidziana w art. 439 Kodeksu postępowania karnego, na której istnienie wskazuje strona (taki wniosek traktuje się wówczas jak wniosek o działanie sądu z urzędu).

Zobacz również serwis: Prawo karne

Sposób procedowania sądu

Sąd może odrzucić wniosek z przyczyn formalnych (np. pochodzący od nieuprawnionego podmiotu) lub wydać postanowienie o pozostawieniu go bez rozpoznania (również jeśli z przyczyn formalnych nie można go rozpoznawać).

Na postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania służy zażalenie, chyba że sądem wyrokującym był Sąd Najwyższy. W zakresie sporządzania wskazanego zażalenia nie obowiązuje już przymus radcowsko-adwokacki (co oznacza, iż strona może samodzielnie sporządzić to pismo).

Rozpatrzenie wniosku następuje co do zasady na posiedzeniu niejawnym, chyba że Prezes Sądu zarządzi inaczej.

W przypadku gdy sąd nie uwzględnia wniosku (tj. uznaje, iż merytorycznie jest on nieuzasadniony) to oddala ten wniosek. Na postanowienie to stronie służy zażalenie, chyba że sądem wyrokującym był Sąd Najwyższy.

W przypadku uwzględnienia wniosku sąd wydaje wyrok, który może przybrać następujące postacie:

  • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i przekazującego sprawę właściwemu sądowi do rozpoznania,
  • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i uniewinniający skazanego (w sytuacji uznania, iż miało miejsce oczywiście niesłuszne skazanie),
  • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i umarzający postępowanie karne w całości.

Pierwsze ze wskazanych rozstrzygnięć jest niezaskarżalne, zaś na pozostałe dwa przysługuje stronie apelacja, chyba że sądem wydającym wyrok był Sąd Najwyższy.

Wskazanej apelacji nie obejmuje przymus radcowsko - adwokacki.

Jeżeli wniosek o wznowienie postępowania dotyczy tylko roszczeń cywilnych zapadłych w procesie, to sprawę tę będzie rozpoznawał sąd cywilny stosując przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (czyli procedury cywilnej).

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych.
Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK