| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Kontrola ruchu drogowego przez Policję

Kontrola ruchu drogowego przez Policję

Ze względu na stale zwiększająca się liczbę osób nabywających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz coraz większa ilość pojazdów wzrasta możliwość mimowolnego uczestniczenia w kontroli drogowej przeprowadzonej przez Policję bądź inne uprawnione do tego służby. Szczegółowy tryb postępowania podczas dokonywania kontroli oraz rodzaj służb uprawnionych do jej przeprowadzania, reguluje rozporządzenie MSWIA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak zachować się podczas kontroli, jak ona powinna przebiegać oraz jakie osoba kontrolowana ma obowiązki – o tym przeczytacie w tym artykule.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, w warunkach dostatecznej widoczności, na widok umundurowanego policjanta podającego sygnały tarczą ze światłem odblaskowym służącą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, ma obowiązek się zatrzymać. W warunkach ograniczonej widoczności oprócz tarczy policjant może używać latarki z czerwonym światłem.

Umundurowany policjant może zatrzymać pojazd zarówno na terenie zabudowanym jak i poza nim. Policjant nieumundurowany, poruszający się nieoznakowanym samochodem może zatrzymać pojazd wyłącznie w terenie zabudowanym. Policjant nieumundurowany może zatrzymać wybrany pojazd do kontroli sygnałem podanym tarczą do zatrzymywania pojazdów (w warunkach dostatecznej widoczności) oraz latarką z czerwonym światłem lub tarcza w warunkach złej widoczności. W przypadku niedostosowania się do nadawanych sygnałów wzywających do zatrzymania Policjant może w celu zatrzymania pojazdu użyć odpowiednich środków przymusu bezpośredniego.

Zobacz: Legitymowanie osób celem ustalenia tożsamości

Pojazd powinien być zatrzymany do kontroli w miejscu nie utrudniającym ruchu innych pojazdów oraz nie stwarzającym zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W przypadku zatrzymania w nieodpowiednim miejscu policjant ma prawo wskazać miejsce odpowiednie do przeprowadzenia kontroli, a osoba kontrolowana ma obowiązek udać się za policyjnym radiowozem w miejsce dogodne do przeprowadzenie kontroli. Procedury tej nie stosuje się w przypadku pościgu oraz w razie konieczności zatrzymania pojazdu wobec którego istnieje podejrzenie, że może stwarzać zagrożenie ze względu na stan techniczny bądź zachowanie kierującego. W tym miejscu należy zaznaczyć, ze każde zachowanie odbiegające od ogólnie przyjętej normy może wzbudzić w kontrolującym podejrzenie i podjęcie stosownych działań.

Policjant po zatrzymaniu pojazdu podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Na żądanie kontrolowanego pokazuje również legitymację służbową. Policjant nieumundurowany pokazuje legitymację służbową bez wezwania. Legitymacja służbowa powinna być okazana w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta. Policjant przystępujący do czynności może wydać polecenie unieruchomienia silnika. W razie zaistnienia okoliczności uwarunkowanych względami bezpieczeństwa, policjant może zażądać opuszczenia pojazdu przez kierującego lub znajdujące się w nim osoby.

Każdy uczestnik ruchu ma obowiązek dostosowania się do sygnałów, poleceń oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego. W chwili podania sygnału do zatrzymania kierujący jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu, położenia rąk na kierownicy i pozostania w pojeździe. Pojazd może być przez niego puszczony na żądanie policjanta. Nie dostosowanie się do wydanych poleceń zarówno przez kierującego pojazdem jak i pasażera może skutkować użyciem siły fizycznej bądź innych środków przymusu.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK