| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Ochrona przed spamem

Ochrona przed spamem

Spamem jest każda niechciana wiadomość, jaką otrzymujemy na skrzynkę mailową. Możemy się przed nim skutecznie chronić przestrzegając podstawowych zasad, a także wykorzystując możliwości prawne.

Należy wzbraniać się od klikania budzących wątpliwości łączy pochodzących z wiadomości lub komunikatorów internetowych, gdyż grozi to przekierowaniem do sfałszowanych witryn internetowych zawierających złośliwe oprogramowanie, a w konsekwencji prowadzić do zainfekowania komputera.

Bez względu na to czy będziemy przestrzegać tych wszystkich zasad, warto jednak dodatkowo się zabezpieczyć i zastanowić się nad kupnem profesjonalnego oprogramowania antyspamowego.

Nasz sprzęt komputerowy jest pod większą ochroną również wówczas, kiedy korzystamy z najaktualniejszej wersji systemu operacyjnego z wszelkimi poprawkami i jesteśmy wyposażeni w  kompleksowy pakiet zabezpieczeń.

Zobacz serwis: Przestępstwa komputerowe

Możliwości prawne

Przepisy prawa stwarzają nam możliwości do walki ze spamem. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazuje przesyłania niezamówionej informacji handlowej do oznaczonego odbiorcy. Działanie takie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji i jest wykroczeniem podlegającym karze grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Wykroczenie to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Takim działaniom towarzyszą znacznie cięższe przestępstwa sankcjonowane przez kodeks karny, takie jak istotne zakłócenie pracy systemu komputerowego lub sieci informatycznej czy też wytwarzanie lub pozyskiwanie służących do tego programów podlegających karze pozbawienia wolności.

A więc po otrzymaniu wiadomości spam możemy złożyć zawiadomienie na policji lub skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powiatowego bądź miejskiego rzecznika konsumentów lub generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Wcześniej jednak należy się upewnić czy aby na pewno nie wyraziliśmy zgody na jej otrzymywanie lub czy nie upoważniliśmy jakiejś firmy do rozpowszechniania naszego adresu internetowego.

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą być też ścigani pod zarzutem naruszania zbiorowych interesów konsumentów przez prezesa UOKiK.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK