reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Jak legalnie ściągnąć mp3 z sieci?

Jak legalnie ściągnąć mp3 z sieci?

Pobieranie muzyki i filmów z Internetu stało się tak powszechne jak oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Praktycznie każdy internauta pobiera pliki z muzyką z sieci. Kiedy za ściąganie mp3 grozi kara?

Pobieranie plików

Pobieranie plików z Internetu w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest uznawane za dozwolony użytek osobisty. Zgodnie ze wskazaną ustawą bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.

W środowisku prawniczym istnieje spór dotyczący ściągania pirackich plików. Część środowiska uznaje to już za naruszenie i przekroczenie dozwolonego użytku, a pozostali nie zgadzają się z tym twierdzeniem. Do tej pory nie zapadł jednak żaden wyrok, który skazywałby za ściągnięcie z sieci pirackiego pliku.

W odróżnieniu od innych plików ściąganie gier i programów będzie karane nawet jeżeli pobrało się ją na użytek osobisty. Pliki te są wyłączone spod dozwolonego użytku osobistego.

Zobacz: Kiedy można być ukaranym za spamowanie?

Udostępnianie plików

W przeciwieństwie do pobierania plików na dozwolony użytek osobisty, udostępnianie plików jest już karalne. Udostępnianie plików, a nawet ich fragmentów, jest zagrożone odpowiedzialnością zarówno cywilna jak i karną. Warto w tym miejscu przywołać przepis art. 79 prawa autorskiego, który stanowi, że od osoby, która narusza prawo autorskie można się domagać dwukrotności stosownego wynagrodzenia, a gdy naruszenie jest przez sprawcę zawinione – można się domagać nawet jego trzykrotności.

Odpowiedzialność karna za udostępnianie plików jest przewidziana przez art. 116 wskazanej ustawy. Stanowi on, że kto bez uprawnienia lub wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub nadania podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca udostępnia pliki w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli stanie się to źródłem stałego dochodu sprawcy kara może wynosić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Często internauci korzystający z programów typu p2p, p2m czy torrentów nie zdają sobie sprawy, że pobierając plik automatycznie zostaje on udostępniony do pobrania przez innych użytkowników danego programu. Takie udostępnianie plików będzie już karalne, podobnie jak zamieszczanie plików na własnych profilach na popularnych serwerach.

Zobacz serwis: Przestępstwa komputerowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pobieranie plików, mp3.
Pobieranie plików, mp3.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama