| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć?

Małżeńska wspólność ustawowa

Wspólność ustawowa powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. O zaliczeniu jednak danego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego małżonków decyduje moment nabycia jego przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, przykładowo ruchomości, nieruchomości nabyte po zawarciu związku małżeńskiego za wspólne środki pieniężne wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Na marginesie należy zaznaczyć, że zasada, zgodnie z którą wspólność majątkowa powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa nie jest bezwzględna.

Wspólność ustawowa z mocy prawa ustaje z chwilą ustania małżeństwa, tj. śmierci jednego z małżonków, rozwiązania małżeństwa przez rozwód  lub jego unieważnienia. Wspólność ta może ustać także w trakcie istniejącego małżeństwa na skutek:

169,00 złRozwód i separacja
  • zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej,
  • rozwiązanie umownej wspólności majątkowej z jedoczesnym ustanowieniem jednego z przewidzianych w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy ustrojów majątkowych – wspólność ustaje z woli małżonków
  • orzeczenia Sądu ustanawiającego rozdzielność majątkową
  • ubezwłasnowolnienia małżonka
  • ogłoszenia upadłości jednego z małżonków
  • orzeczenia separacji

Zobacz również: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Ustawowa wspólność majątkowa małżeńska jest bezudziałową wspólnością łączną, trwającą aż do chwili jej ustania. W praktyce oznacza to, że do czasu ustania wspólności ustawowej małżonkowie nie mogą rozporządzać prawami do majątku wspólnego i nie mogą wyzbywać się ich na rzecz osób trzecich. Co więcej, w czasie trwania tej wspólności nie jest dopuszczalny podział majątku i żadne z małżonków nie może rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w tym majątku lub w poszczególnych przedmiotach do niego należących. Podział majątku wspólnego, zarówno umowny, jak i sądowy, jest dopuszczalny dopiero od chwili ustania wspólności.

Od chwili ustania wspólności majątkowej między małżonkami powstaje między nimi rozdzielność majątkowa, tj. od tej chwili małżonkowie mogą dzielić się majątkiem.

Wniosek o podział majątku wspólnego

Wniosek o podział majątku wspólnego należy złożyć do sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków - do sądu spadku czyli co do zasady Sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Od wniosku pobiera się opłatę stałą w kwocie 1.000 zł. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 zł (art. 38 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398).

avatar

2014-01-04 21:04 Zgłoś

Specjalizacja w obszarze prawa rodzinnego i cywilnego. Przyjmujemy sprawy z całego kraju. Proponujemy Państwu kompleksową obsługę sprawy i pilotowanie aż do zakończenia sie postępowania. Wszystko można załatwić wygodnie bez wychodzenia z domu na podstawie zeskanowanych dokumentów. Klient podpisuje umowę i ma pewność, że usługa zostanie wykonana albo zwrot pieniędzy. Cennik: sprawa alimentacyjna: 170,-zł, separacja i rozwód: 270,-zł, podział majątku małżeńskiego - ugodowe - od ok.650,-zł, spór sądowy - od 1.500,-zł, sprawy dot. władzy rodzicielskiej - ok. 350,-zł, ustalenie i zaprzeczenie ojcowstwa - 390,-zł, sprawy spadkowe - od 350,-zł, zasiedzenie od 1.500,-zł, odwołanie od decyzji ZUS - 350,-zł, odwołanie do Sądu Pracy - od 450,-zł, przy dyscyplinarnym - 530,-zł, apelacja w sprawie cywilnej - 390,-zł, zażalenie - od 170,-zł, skarga do Strasburga - od 690,-zł, prowadzenie negocjacji z bankami - 190,-zł, odwołania w postępowaniu administracyjnym - od 270,-zł, skargi w postępowaniu sądowoadministracyjnym - 370,-zł. Kontakt: tel. 663 491 822, Wszystkie zeskanowane dokumenty proszę kierować na mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

avatar

2013-07-13 17:48 Zgłoś

Przechodziłem przez piekło rozwodu z orzekaniem o winie. I coś mogę polecić. O strasznych walkach rozwodowych, o wyszarpywaniu sobie dzieci, manipulowaniu ich zeznaniami, o problemach opieki nad nimi, o ukrywaniu majątku, o nieuczciwym jego dzieleniu, o upadlającej walce o alimenty.... o tym wszystkim... na bazie tysięcy prawdziwych historii można wyczytać w publikacji na stronie alehistorie.pl w ebooku "Rozwód. Walka o dzieci i majątek. Historie Prawdziwe". Lepiej wiedzieć więcej zawczasu i przygotować się, zanim walka zacznie się w sądzie... Są tam też za darmo wzory pozwów rozwodowych przez zakładkę "darmowy fragment". Warto skorzystać.

avatar

2012-08-20 14:24 Zgłoś

Szanowna Pani, Prawnik z doświadczeniem podejmie się realizacji zlecenia. Kontakt telefoniczny 531-695-117 bądź mailowy aplikantradcowskikrakow@gmail.com Szanowna Pani Aplikant, a czy kodeks etyki Pani czytała? a czy regulamin forum Pani czytała? I nie jest Pani wstyd? tzn Panie aplikancie! Pani Adwokat przynajmniej udziela pomocy, a Pan Panie aplikancie? Mam nadzieje, że nikt się pana nie odezwie!

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem Infor.pl »