| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Rozwód a dziecko

Rozwód a dziecko

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków należy do podstawowych obowiązków sądu orzekającego rozwód.

Zawsze jeżeli małżonkowie decydują się na rozwód pozostaje kwestia uregulowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. W wyroku rozwodowym Sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, o kontaktach, oraz orzeka w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Ponadto w znowelizowanym przepisie Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Sąd, rozstrzygając o władzy rodzicielskiej w wyroku orzekającym rozwód, może stosownie do okoliczności i  „porozumienia małżonków”  w tym przedmiocie:

169,00 złRozwód i separacja

a) pozostawić władzę rodzicielską obojgu rozwiedzionym rodzicom,

b) powierzyć wykonywanie tej władzy jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka,

c) ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,

d) pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub oboje rodziców,

e) zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców.

Zobacz również: Władza rodzicielska po rozwodzie

Sąd przed określeniem zakresu władzy rodzicielskiej szczegółowo ustala wszelkie okoliczności dotyczące faktycznej sytuacji życiowej małoletnich dzieci stron oraz rzeczywistego stosunku rodziców w tym zakresie. W tym celu zwraca się do RODK – Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno Konsultacyjnego o sporządzenie opinii nt. stosunku dzieci do rodziców, ich emocjonalnego związku z każdym z rodziców, ich sytuacji życiowej, itp.

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice i dzieci mają obowiązek oraz prawo do utrzymywania ze sobą kontaktów.. Chodzi tutaj o odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce stałego pobytu oraz bezpośrednie porozumiewanie się z nim.

Jeśli jednemu z rodziców, w wyroku orzekającym rozwód sąd nie powierzył wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, lecz jedynie przyznał konkretnie określone uprawnienia i obowiązki, wtedy rodzic ten traci status przedstawiciela ustawowego dziecka. Prawo wykonywania wszelkich uprawnień i obowiązków dotyczących tego właśnie przedstawicielstwa, posiada tylko ten rodzic, której powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Jeszcze kilka słów na temat porozumienia, jakie mogą zawrzeć rodzice w  sprawie ustalenia elementów władzy rodzicielskiej oraz ustalenia kontaktów. Porozumienie to ma cechy umowy, powinno określać sposób sprawowania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka w zakresie wszystkich elementów władzy rodzicielskiej, może więc - przykładowo - określać miejsce pobytu dziecka, zasady wychowania, kierunek i zakres wykształcenia, wybór szkoły i zawodu, praktykę zawodową, wypoczynek, leczenie oraz sposób utrzymywania kontaktów po rozwodzie, sposób rozstrzygania przyszłych sporów, np. przez mediacje. Pomocne rodzicom  w opracowaniu porozumienia mogą być Rodzinne Ośrodki Diagnostyczno-Konsultacyjne.

avatar

2013-11-18 18:26 Zgłoś

MAM PIERWSZA SPRAWĘ ROZWODOWĄ 25.11.2013,ZA POROZUMIENIEM,STRON CHOCIAŻ NIE UZGADNIAŁAM TEGO Z MĘZEM,NIE WIEM CO Z TEGO WYNIKNIE,STRASZNIE TO PRZEZYWAM,MAMY 9 LETNIĄ CÓRKE.DOMYŚLAM SIĘ ZE SĄD ZDZIWI SIĘ ZE WOGÓLE NIE UZGADNIAŁAM,TEGO Z MEZEM,BOJE SIE BO NIE MAM WSPARCIA A NI RODZINY,BLISKOA JA W ŁÓDZKIM,NIE WIEM CZY DAM RADE.

avatar

2013-07-13 17:46 Zgłoś

Przechodziłem przez piekło rozwodu z orzekaniem o winie i z walką o dzieci. I coś mogę polecić. O strasznych walkach rozwodowych, o wyszarpywaniu sobie dzieci, manipulowaniu ich zeznaniami, o problemach opieki nad nimi, o ukrywaniu majątku, o nieuczciwym jego dzieleniu, o upadlającej walce o alimenty.... o tym wszystkim... na bazie tysięcy prawdziwych historii można wyczytać w publikacji na stronie alehistorie.pl w ebooku "Rozwód. Walka o dzieci i majątek. Historie Prawdziwe". Lepiej wiedzieć więcej zawczasu i przygotować się, zanim walka zacznie się w sądzie... Są tam też za darmo wzory pozwów rozwodowych przez zakładkę "darmowy fragment". Warto skorzystać.

avatar

2013-06-23 21:44 Zgłoś

złóż wniosek o przyznanie tobie opieki nad dzieckiem, sąd oceni przesłanki i niewykluczone że córka zostanie przy tobie, trudno powiedzieć, zawsze najważniejsze jest dobro dziecka w takiej sytuacji i jak ju napisałam, jeśli sąd bedzie miał wątpliwość że dziecko powinno być przy matce ty możesz zostać opiekunem prawnym

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem Infor.pl »