reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Władza rodzicielska po rozwodzie

Władza rodzicielska po rozwodzie

Komu sąd powierzy władzę rodzicielską po rozwodzie? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców rozpoczynających rozwodowe starcie.

Komu pełnia władzy rodzicielskiej?

Uregulowania w tym zakresie zawiera Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jego przepisami sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, jeżeli przedstawią oni porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jeżeli jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach małoletniego. Możliwe jest również powierzenie przez sąd wykonywania władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka. Należy pamiętać, iż owo ograniczenie władzy rodzicielskiej do określonych praw i obowiązków nie jest tym samym co ograniczenie władzy rodzicielskiej, które sąd orzeka w przypadku zagrożenia dobra dziecka.

Porozumienie wychowawcze

Jeżeli rodzice chcą, aby sąd powierzył im obojgu wykonywanie władzy rodzicielskiej, to powinni sporządzić plan wychowawczy. Nie ma obowiązującego powszechnie wzoru takiego porozumienia. Powinien on stanowić wspólne rozstrzygnięcia rodziców dopasowane do ich konkretnej sytuacji. W porozumieniu wychowawczym znajdują się postanowienia dotyczące opieki na dzieckiem, sposobu kontaktowania się z nim, ponoszenia wydatków przez rodziców oraz podejmowania decyzji dotyczących dziecka. W praktyce rodzicielskie plany wychowawcze zawierają szczegółowe rozwiązania dotyczące m. in. spędzania z dzieckiem dni świątecznych, wakacji, ferii czy sposobu odwiedzin dziecka, jego odbioru od drugiego z rodziców itp.

Zobacz również: Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W sporządzeniu planu pomocny może okazać się mediator.

Zobacz również: Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Orzeczenie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi jest obligatoryjną (obowiązkową) częścią wyroku rozwodowego.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców do określonych praw i obowiązków

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, jednocześnie ograniczając tę władzę drugiemu rodzicowi do określonych praw i obowiązków względem dziecka.

W wyroku rozwodowym sąd wskaże zatem do jakich praw i obowiązków ogranicza władze rodzicielską drugiemu rodzicowi. Jeżeli orzeknie, iż rodzic może decydować o kierunku kształcenia dziecka i o jego leczeniu, a nie wspomni o ewentualnych zagranicznych wyjazdach dziecka, to oznacza to, iż rodzic, który ma pełną władze rodzicielską może samodzielnie decydować o zagranicznym wyjeździe małoletniego.

Wybierając sposób wykonywania władzy rodzicielskiej sąd kieruje się kryterium, jakim jest dobro dziecka.

Pamiętajmy, iż w wyroku rozwodowym sąd może zawrzeć również inne rozstrzygnięcia dotyczące władzy rodzicielskiej jak np. jej pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie , jeżeli jest to uzasadnione konkretną sytuacją dziecka.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama