REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Marlena Łyszczewska
Dla dobra dziecka warto w czasie rozwodu porozumieć się co do władzy rodzicielskiej.
Dla dobra dziecka warto w czasie rozwodu porozumieć się co do władzy rodzicielskiej.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Otóż na podstawie art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie w trakcie rozwodu, aby uniknąć kłótni o dziecko, mogą zawrzeć porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi oraz nad utrzymywaniem z nimi kontaktu. Oczywiście plan wychowawczy musi uwzględniać dobro dzieci.

REKLAMA

Porozumienie takie daje bowiem możliwość łagodniejszego, polubownego załatwienia sprawy co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Jest to niewątpliwie mniej bolesne dla dziecka oraz zdecydowanie łatwiejsze dla obojga rodziców.

Sąd zamiast ograniczać władzę rodzicielską jednego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka może bowiem zgodzić się, aby byli małżonkowie wspólnie sprawowali władzę rodzicielską. Oczywiście, jeśli uzasadnione będzie przypuszczenie, że między rodzicami będzie istniało współdziałanie co do wspólnego wykonywania  pieczy nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie.

Zgodnie z art.58 § 1 k.r.o. w przypadku rodzeństwa powinno ono wychowywać się wspólnie, chyba, że dobro dzieci wymaga innego rozstrzygnięcia.

Porozumienie jest planem wychowawczym, który stanowi polubowne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Jak sporządzić takie porozumienie?

Forma porozumienia może być dowolna, czyli w formie pisemnej jako pismo procesowe lub w formie ustnej do protokołu na rozprawie.

Małżonkowie mogą złożyć takie pismo wspólnie bądź oddzielnie. Oświadczenie złożone w formie pisma procesowego może być podpisane przez zawodowego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcę prawnego.

Plan wychowawczy łączy się również z mediacją - czyli pozaprocesowym  sposobem rozwiązywania  konfliktów. Wtedy porozumienie będzie spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez obojga rodziców.

W porozumieniu należy obowiązkowo określić miejsce pobytu dziecka oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodzica z małoletnim. Dodatkowo można umieścić w nim  informacje o alimentach na dziecko oraz kontaktach z resztą rodziny dziecka.

Porozumienie ustala wszystkie zasady zgodnego wykonywania władzy rodzicielskiej, aby w przyszłości nie było nieporozumień kto i w jakim zakresie ją sprawuje .

Zobacz serwis: Rozwód i dziecko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pierścień blokad wokół Warszawy. Sprawdź mapę blokad i objazdy. Jak dojechać do pracy? [onLINE, AKTUALIZACJA, 20 marca]

    Wirtualna Polska informuje o tym, że Warszawa z trzech stron będzie otoczona blokadami rolników. 

    3 państwa, do których najczęściej wyprowadzają się Polacy

    Do jakich państw najczęściej wyprowadzają się Polacy? Coraz mniej osób wybiera Wielką Brytanię. Więcej jest wyprowadzek z Polski czy powrotów do kraju? Oto statystyki.

    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    REKLAMA

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    REKLAMA

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA