| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Z żądaniem zasadzenia alimentów małżonek może wystąpić również poza postępowaniem rozwodowym w odrębny procesie.

Zobacz: Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Podział wspólnego mieszkania

Sąd w wyroku rozwodowym może na zgodny wniosek małżonków o podziale wspólnego mieszkania. Sąd może także orzec o przyznaniu mieszkania jednemu z nich.

Rozstrzygnięcie może dotyczyć tylko mieszkania, do którego małżonkowie są współuprawnieni na podstawie prawa własności, spółdzielczego prawa do lokalu.

Podziału sąd może dokonywać tylko wobec mieszkania, którego struktura nadaje się do podziału na mniejsze części.

Na zgodny wniosek małżonków sąd może orzec o przyznaniu wspólnego mieszkania rozwiedzionych małżonków jednemu z nich. Jest to możliwe tylko, gdy małżonek opuszczający mieszkanie rezygnuje z dostarczenia mu lokalu zastępczego

W każdym przypadku orzekania o wspólnym mieszkaniu sąd powinien brać pod uwagę potrzeby małżonków i ich wspólnych dzieci.

Zobacz serwis: Podział majątku

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.
Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »