| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Odziedziczyłeś mieszkanie – odnotuj to w księdze wieczystej.

Odziedziczyłeś mieszkanie – odnotuj to w księdze wieczystej.

Mieszkania i inne nieruchomości posiadają księgi wieczyste. Po śmierci poprzedniego właściciela ich treść nie będzie zaktualizowana automatycznie. Fakt odziedziczenia należy wpisać do księgi wieczystej.

Zazwyczaj w księdze wieczystej figuruje osoba, która nabyła nieruchomość (w drodze kupna lub darowizny). Wynika to z tego, że notariusz spisując akt notarialny dokonuje aktualizacji księgi wieczystej. W przypadku nabycia w drodze spadku (lub inny sądowy lub bezumowny sposób np. w drodze zasiedzenia) księgę wieczystą musimy uaktualnić samodzielnie lub zgłosić się do notariusza. W innym przypadku jako właściciel nadal będzie figurowała pierwotna osoba.

W sytuacji, w której księgi wieczyste były zaniedbane przez lata (jak nie dziesięciolecia) – odtworzenie treści prawa własności może być trudne. W praktyce jest to niestety standard zwłaszcza na terenach wiejskich. Nie tylko nie uaktualnia się ksiąg, ale też niejednokrotnie nie jest przeprowadzane postępowanie spadkowe.

W przypadku mieszkań spółdzielczych spadkobierca powinien zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej.

Uaktualnienie księgi wieczystej nie jest ani szczególnie skomplikowane ani drogie. W przypadku wpisania spadkobierców łączna opłata ponoszona przez wszystkich nowych właścicieli wynosi 150 zł.

Zobacz również: Jak wpisać nowego właściciela do księgi wieczystej

Spadkobierca nieruchomości staje się automatycznie podatnikiem podatku od nieruchomości. Powinien zgłosić się do urzędu gminy w celu ustalenia wysokości obowiązku podatkowego.

Co istotne – podatkiem obciążone są również mieszkania stanowiące odrębną własność lokalu, a podatek nie jest pobierany za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK