| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Prokurator może być podmiotem postępowania o dział spadku

Prokurator może być podmiotem postępowania o dział spadku

Prokurator jest organem prawnym, który ma pośredni interes prawny w postępowaniu o dział spadku. Może jednak m.in. obok spadkobiercy, nabywcy spadku, czy Rzecznika Praw Obywatelskich wziąć w tym postępowaniu bezpośredni udział.

Na podstawie artykuł 7 Kodeksu postępowania cywilnego Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, a także wziąć udział w każdym już toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W związku z tym Prokurator może wytoczyć postępowanie nieprocesowe lub wziąć udział w charakterze uczestnika w toczącym się postępowaniu. Impuls do działania prokuratury może dać sąd, który jest zobowiązany do zawiadomienia Prokuratora o każdej sprawie, w której uzna, że udział Prokuratora uważa za niezbędny.

Kwestią sporną jest fakt, czy do ewentualnego uwzględnienia wniosku Prokuratora o dział spadku niezbędna jest zgoda którejś z osób uprawnionych do spadku. Środowisko prawników jest podzielone w tej kwestii. Jeżeli przyjmiemy, że tak – to owa zgoda powinna być wyrażona w formie oświadczenie o przyjęciu działu spadku.

Postępowanie o dział spadku w trybie nieprocesowym toczy się przed sądem rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. W przypadku, gdyby nie dało się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce sądem właściwym będzie ten, gdzie znajduje się majątek.
Gdy nie później jak na pierwszej rozprawie jeden z uczestników złoży stosowny wniosek, to sąd może przekazać sprawę innemu sądowi rejonowemu (np. gdy większość spadkobierców mieszka na jego terenie).

Prokurator nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku. Zachowuje on pełną autonomię – utrzymując samodzielną pozycję w tym postępowaniu.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prokurator nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku. Zachowuje on pełną autonomię utrzymując samodzielną pozycję w tym postępowaniu.
Prokurator nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku. Zachowuje on pełną autonomię utrzymując samodzielną pozycję w tym postępowaniu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK