| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Jak napisać wniosek o dział spadku

Jak napisać wniosek o dział spadku

Każdy ze spadkobierców może złożyć do sądu wniosek o dział spadku. Razem z nim, może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – jeśli jeszcze nie zostało przeprowadzone odpowiednie postępowanie.

Stopień trudności: zmienny w zależności od konfliktów, oraz charakteru przedmiotów spadku.

Koszt: 300 zł (zgodny wniosek) albo 500 zł (bez zgodnego wniosku).

Wymagane dokumenty:

  • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (jeśli było postępowanie)
  • akt zgonu i oświadczenia o przyjęciu odrzuceniu spadku (jeśli postępowania nie było)
  • dokumenty dot. poszczególnych przedmiotów spadku np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości, karta pojazdu.

Krok 1: Polubownie

Jeśli istnieje zgoda co do tego jak podzielić spadek, spadkobiercy powinni spisać umowę wielostronną.

W niej w oparciu o inwentarz (jeśli był sporządzany), lub spis przedmiotów sporządzony na potrzeby działu – dokonać przydzielenia przedmiotów należących do spadku.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, lub prawo spółdzielcze (własnościowe) – umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. W pozostałych przypadkach nie ma takiej potrzeby.

Zgodny wniosek o podział, można również złożyć do sądu (patrz dalsze kroki). Jest to rozwiązanie tańsze niż wizyta u notariusza, trzeba się natomiast liczyć z długimi terminami oczekiwania na rozprawę i wydanie postanowienia o dziale.

Jeśli tylko wobec części spadku istnieje zgoda – tę część można rozdzielić umownie, w pozostałym zakresie sprawę pozostawić do rozstrzygnięcia sądowi.

Krok 2: Kierujemy sprawę do sądu.

Każdy ze spadkobierców może złożyć wniosek do sądu o dział spadku. Wniosek należy sporządzić w tylu kopiach ilu jest spadkobierców + 1 dla sądu.

Jeśli składany wniosek jest popierany przez wszystkich spadkobierców – do wniosku powinno załączyć się plan podziału – podpisany przez wszystkich uprawnionych.

Jeśli co do działu nie ma zgody – plan podziału będzie planem wstępnym, który sporządza sam wnioskodawca (nie musi konsultować się z pozostałymi – zostaną wysłuchani przed sądem).

W przypadku braku zgody wniosek jest droższy (kosztuje 500 zł).

Krok 3: Szacujemy spadek

Masa spadku może być bardzo duża – może w jej skład wchodzić mnóstwo przedmiotów. Spadkobiercy powinni sporządzić dokładny spis – będzie on oparciem dla sądu. Jeśli sąd, lub któryś ze spadkobierców będzie miał podejrzenia wobec przedstawionych przedmiotów - wydłuży to postępowanie.

Jeśli, któryś ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, komornik sporządzi inwentarz spadku uwzględniający przedmioty spadku oraz ich wartość.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK