| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Jak napisać wniosek o dział spadku

Jak napisać wniosek o dział spadku

Każdy ze spadkobierców może złożyć do sądu wniosek o dział spadku. Razem z nim, może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – jeśli jeszcze nie zostało przeprowadzone odpowiednie postępowanie.

Stopień trudności: zmienny w zależności od konfliktów, oraz charakteru przedmiotów spadku.

Koszt: 300 zł (zgodny wniosek) albo 500 zł (bez zgodnego wniosku).

Wymagane dokumenty:

  • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (jeśli było postępowanie)
  • akt zgonu i oświadczenia o przyjęciu odrzuceniu spadku (jeśli postępowania nie było)
  • dokumenty dot. poszczególnych przedmiotów spadku np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości, karta pojazdu.

Krok 1: Polubownie

Jeśli istnieje zgoda co do tego jak podzielić spadek, spadkobiercy powinni spisać umowę wielostronną.

W niej w oparciu o inwentarz (jeśli był sporządzany), lub spis przedmiotów sporządzony na potrzeby działu – dokonać przydzielenia przedmiotów należących do spadku.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, lub prawo spółdzielcze (własnościowe) – umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. W pozostałych przypadkach nie ma takiej potrzeby.

Zgodny wniosek o podział, można również złożyć do sądu (patrz dalsze kroki). Jest to rozwiązanie tańsze niż wizyta u notariusza, trzeba się natomiast liczyć z długimi terminami oczekiwania na rozprawę i wydanie postanowienia o dziale.

Jeśli tylko wobec części spadku istnieje zgoda – tę część można rozdzielić umownie, w pozostałym zakresie sprawę pozostawić do rozstrzygnięcia sądowi.

Krok 2: Kierujemy sprawę do sądu.

Każdy ze spadkobierców może złożyć wniosek do sądu o dział spadku. Wniosek należy sporządzić w tylu kopiach ilu jest spadkobierców + 1 dla sądu.

Jeśli składany wniosek jest popierany przez wszystkich spadkobierców – do wniosku powinno załączyć się plan podziału – podpisany przez wszystkich uprawnionych.

Jeśli co do działu nie ma zgody – plan podziału będzie planem wstępnym, który sporządza sam wnioskodawca (nie musi konsultować się z pozostałymi – zostaną wysłuchani przed sądem).

W przypadku braku zgody wniosek jest droższy (kosztuje 500 zł).

Krok 3: Szacujemy spadek

Masa spadku może być bardzo duża – może w jej skład wchodzić mnóstwo przedmiotów. Spadkobiercy powinni sporządzić dokładny spis – będzie on oparciem dla sądu. Jeśli sąd, lub któryś ze spadkobierców będzie miał podejrzenia wobec przedstawionych przedmiotów - wydłuży to postępowanie.

Jeśli, któryś ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, komornik sporządzi inwentarz spadku uwzględniający przedmioty spadku oraz ich wartość.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK