REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusze unijne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

Fundusze unijne dla placówek medycznych 2016-2020

Służba zdrowia, w szczególności szpitale i przychodnie zdrowia mogą starać się w najbliższych pięciu latach o istotne finansowanie swojej działalności z funduszy UE. Na dotacje z funduszy unijnych mogą liczyć zwłaszcza projekty modernizacyjne.

Fundusze europejskie pod lupą organizacji pozarządowych - raport

Organizacje pozarządowe przypatrzyły się szesnastu Regionalnym Programom Operacyjnym. Wybrano trzy obszary, które pokazują stosunek władz regionalnych do zaangażowania obywateli w sprawy publiczne oraz ich nastawienie na skuteczność wykorzystania środków europejskich.

Archiwizacja dokumentów z projektów unijnych

Beneficjenci dotacji z funduszy europejskich stykają się z rozbudowaną dokumentacją już na etapie przygotowywania i składania wniosku o przyznanie dofinansowania. Realizacja projektu także wiąże się z generowaniem kolejnych dokumentów. Dbałość o właściwe ich przechowywanie to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego rozliczenia projektu.

REKLAMA

Lista projektów realizowanych z Funduszy Europejskich 2014-2020 r.

Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma obowiązek przejrzystego wydatkowania środków publicznych. Zgodnie z prawem unijnym publikujemy dane na temat każdego przedsięwzięcia realizowanego ze środków Unii Europejskiej oraz na temat firmy, organizacji lub instytucji, które otrzymały wsparcie.

Pomoc publiczna przy projektach rewitalizacyjnych 2014–2020

Projekty rewitalizacyjne zawierają w sobie różne rodzaje inwestycji, m.in. w zakresie infrastruktury lokalnej, kultury czy sportu i rekreacji. W każdym z tych przypadków zmieniło się podejście Komisji Europejskiej do pomocy publicznej.

Fundusze europejskie dla wymiaru sprawiedliwości

Ponad 11 mln spraw rozpatrzonych przez e- sąd, e-protokół w 239 sądach w ponad 2 tys. sal rozpraw, ponad 6 tys. spółek z o.o., jawnych i komandytowych zarejestrowanych w ciągu 24 godziny przez internet, dostęp do ponad 20 mln ksiąg wieczystych i KRS on – line, 92 punkty obsługi interesanta w sądach, spotkania edukacyjne dla młodzieży – to tylko niektóre efekty działań zrealizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektów współfinansowanych przez UE.

Dofinansowanie z programu "Inteligentny Rozwój" - nowe kryteria dla projektów

Kolejne kryteria wyboru projektów dotyczące m.in. badań przemysłowych, klastrów, własności przemysłowej i innowacji technologicznych, które będą mogły liczyć na wsparcie UE z programu "Inteligentny Rozwój", są już gotowe - poinformowało 8 września 2015 r. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

REKLAMA

Fundusze unijne wspierające innowacje w polskich firmach - ruszyło 5 nowych konkursów

Polskie firmy ponownie mogą się ubiegać o unijne dofinansowanie prac nad innowacyjnymi produktami. 31 sierpnia i 1 września 2015 r. ruszyło pięć różnych konkursów w ramach programów UE. Na wsparcie szanse mają zarówno duże, jak i małe firmy, pod warunkiem że mają innowacyjny projekt o dużym potencjale wdrożeniowym.

Zaliczki na finansowanie działań z PROW na lata 2014-2020

25 sierpnia br. wchodzi w życie ustawa o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, dzięki której możliwa będzie m.in. wypłata zaliczek na realizację inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. O zaliczki będą również mogli występować rolnicy, którzy otrzymali wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez klęski żywiołowe.

Wsparcie lokalnego biznesu z funduszy unijnych

10,5 mld euro mają przeznaczyć województwa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Środki te mają pochodzić z funduszy unijnych na lata 2014-2020.

Wnioski o dofinansowanie innowacyjnej firmy

Od 31 sierpnia do 30 września będzie można składać wnioski na dofinansowanie z działania 3.2.1 Programu Inteligentny Rozwój Badania na rynek. Dofinansowanie ma umożliwić firmom wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług.

80 mld euro dla przedsiębiorców w programie Horyzont 2020

Największy unijny program Horyzont 2020 przeznaczy 80 mld euro na rozwój badań naukowych i wsparcie innowacyjności przedsiębiorców oraz instytucji z otoczenia biznesu.

Fundusze dla firm oferowane przez państwo

Firma może skorzystać z funduszy oferowanych od państwa, w sytuacji gdy ucierpiała na skutek rosyjskiego embarga lub brakuje jej funduszy na podwyższenie kwalifikacji swoich pracowników. Między innymi może skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

W nowej perspektywie finansowej UE większe znaczenie ma mieć finansowanie pozadotacyjne, a więc przede wszystkim krajowe i europejskie instrumenty zwrotne oraz PPP. Jednak jest to finansowanie o wiele droższe niż tradycyjne wsparcie pomocowe. Dlatego nie wszystkie samorządy chcą i mogą z niego skorzystać. O rozwoju zdecydują więc środki unijne.

Weszła w życie ustawa o OZE

Ustawa o odnawialnych źródłach energii dostosowuje polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych wiodących krajach UE. Jej celem jest zagwarantowanie trwałego rozwoju gospodarki energetycznej oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

Warsztaty „Środki unijne dla sektora publicznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020” – 5 maja w Warszawie

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Środki unijne dla sektora publicznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”, które odbędą się 5 maja br. w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

9 mld euro na innowacje i działalność badawczo-rozwojową

Polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia na innowacje i działalność badawczo-rozwojową. W nowej perspektywie finansowej na ten cel trafi 9 mld euro z programu Inteligentny Rozwój. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce im ułatwiać sięganie po unijne środki. Służyć temu ma nie tylko przyspieszanie procedur, lecz także pomoc w nawiązywaniu kontaktów między firmami a naukowcami.

25 mld zł na rewitalizację w unijnej perspektywie 2014-2020

Na program rewitalizacji chcemy wydać 25 mld zł w zbliżającej się perspektywie. Z tego 22 mld będzie pochodzić ze środków unijnych - 15 mld z programów regionalnych i 7 mld ze środków krajowych - plus 3 mld ze środków własnych, naszego budżetu krajowego.

Unijne dofinansowanie do modernizacji dworca kolejowego w Gliwicach

Podpisano umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych modernizacji dworca kolejowego w Gliwicach. Na jaką sumę opiewa umowa?

Inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów

Raport specjalny Reuters pod tytułem „Fundusze unijne pomogły Polsce zbudować lotniska ‘widma’” wywołał dyskusję dotyczącą problemu racjonalnego wykorzystywania środków z UE. Głos w tej sprawie zabrał Europejski Trybunał Obrachunkowy, który w przedstawionym sprawozdaniu zaznaczył, że inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i dały znikome korzyści w stosunku do kosztów.

Możliwości wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego w perspektywie finansowej na lata 2014-2020

Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy poznamy ostateczne brzmienie dokumentów programowych dla perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jednym z głównych beneficjentów środków będą jednostki samorządu terytorialnego (JST). Nowy okres programowania będzie dla nich nie tylko ogromną szansą rozwoju, ale także wyzwaniem co do identyfikacji problemów, których rozwiązaniu mogą służyć środki pochodzące z UE - w kolejnych latach aż 40% środków skierowanych będzie do JST.

Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

Podczas gdy w Sejmie trwa dyskusja na temat koniecznych zmian w ustawie o OZE, ważą się również losy dotacji z UE na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną. Wiadomo już, że zmieni się główny kierunek wsparcia unijnego. Na bezzwrotną pomoc będą mogli liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, którzy poprzez inwestycję w OZE będą dążyć do zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania wyprodukowanej energii na własny użytek.

Nałożenie korekty finansowej bez decyzji administracyjnej

Ustalenie i nałożenie korekty finansowej na beneficjenta regionalnego programu operacyjnego Unii Europejskiej nie wymaga decyzji administracyjnej. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 27 października 2014 roku w sprawie II GPS 2/14.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

Sieci tramwajowe ze środków UE

Polskie miasta mają do wykorzystania miliardy złotych na sieci tramwajowe. Wyzwaniem jest nie tylko jakość taboru, lecz także oferta dla pasażera.

Dotacje na inwestycje z zakresu infrastruktury drogowej 2014 – 2020

Priorytetowym projektem na lata 2014 – 2020 jest rozwój inwestycji infrastruktury drogowej na szczeblu regionalnym jak i krajowym. Na jakie obszary zostaną przeznaczone dotacje unijne? Kto może być beneficjentem?

Środki finansowe na założenie spółdzielni socjalnej

Spółdzielnia socjalna może stanowić ciekawy pomysł na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Osoby, które zdecydują się na założenie spółdzielni mogą otrzymać wsparcie finansowe ze strony budżetu państwa, jak również starać się o dofinansowanie unijne.

Horyzont 2020 – szybka ścieżka do innowacji

Przedsiębiorcy będą mieli możliwość pozyskania wsparcia w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych w konkursach Szybka Ścieżka do Innowacji w ramach programu Horyzont 2020. Program ten zakłada przeznaczenie 200 mln euro na wsparcie działań demonstracyjnych i komercjalizacji innowacyjnych projektów.

Horyzont 2020 – wsparcie dla małych i średnich firm

Program Horyzont 2020 oferuje szeroki wachlarz możliwości wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Ze względu na znaczenie MŚP w strukturze gospodarki europejskiej program kładzie szczególny nacisk na wsparcie udziału tych podmiotów w projektach badawczych oraz pobudzenie ich innowacyjności i potencjału do komercjalizacji produktów i usług.

Nowa ustawa wdrożeniowa przyjęta przez Sejm

11 lipca 2014 r. Sejm przyjął założenia tzw. ustawy wdrożeniowej, której projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Przepisy ustawy mają stanowić podstawę realizacji zapisów Umowy Partnerstwa.

Więcej funduszy dla firm na ochronę środowiska

Od 10 lipca 2014r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na niektóre cele z zakresu ochrony środowiska.

Nowe obszary objęte Funduszami Europejskimi

Fundusze Europejskie mają być przeznaczone na dofinansowanie trzech obszarów: powszechnego dostępu do szybkiego Internetu, rozwój e-administracji i rozwój cyfryzacji. Wszystko odbędzie się w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Jak skuteczne przygotować się do końcowej kontroli projektów unijnych?

Wszyscy beneficjenci projektów realizowanych ze wsparciem funduszy UE w toku realizacji inwestycji, jak i w okresie jej trwałości, muszą być przygotowani na kontrole: końcowe, warunkujące wypłatę ostatniej transzy dotacji i finalnego zatwierdzenia przedsięwzięcia, a także inne kontrole planowe i doraźne. W praktyce każdy beneficjent może spodziewać się przynajmniej 1 kontroli w toku realizacji dofinansowanego przedsięwzięcia.

Fundusze Europejskie 2015 r.

23 maja 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła umowę partnerstwa, na mocy której Polska będzie mogła zainwestować 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Z nowego budżetu będzie można jednak skorzystać dopiero od 2015 r. Na jakie działania będą przeznaczone fundusze?

Fundusze unijne dla Polski na lata 2014-2020

Komisja Europejska zatwierdziła plan wydatkowania funduszy unijnych dla Polski na lata 2014-2020. W tym czasie Polska otrzyma 82,5 mld euro w ramach unijnej polityki spójności.

Środki unijne dla pracowników oświaty w latach 2014-2015

Środki unijne na aktywizację zawodową pracowników oświaty, którzy utracili pracę będą dostępne w latach 2014-2015. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel 100 mln złotych.

Skuteczny OLAF - zwalczanie nadużyć finansowych w UE

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podniósł w ubegłym roku swój poziom skuteczności w zwalczaniu nadużyć finansowych w całej Europie. Obywatele i instytucje przekazali rekordową liczbę informacji o potencjalnych nadużyciach finansowych.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Wzmożony nadzór nad środkami pozyskanymi z UE

Powstała kolejna regionalna grupa do walki z przestępstwami na szkodę interesów finansowych z funduszy Unii Europejskiej. To już szósty zespół w Polsce, który będzie odpowiedzialny za kontrolę wykorzystania unijnych środków.

Środki unijne w latach 2014–2020

Jak wynika z przygotowanego przez ERSTE raportu, środki unijne w latach 2014–2020 mogą stać się podobnym impulsem do rozwoju Europy Środkowej i Wschodniej, jak plan Marshalla dla Europy w latach powojennych. Budżet całej polityki spójności, przeznaczony przede wszystkim dla najbiedniejszych obszarów w UE, przekroczy 350 mld euro.

Mniej środków unijnych dla Mazowsza

Mazowsze dostanie ok. 1,4 mld euro (5,8 mld zł) mniej środków niż w poprzednim unijnym budżecie. Mimo tego Polska pozostanie największym beneficjentem unijnych środków – może liczyć na ponad 77 mld euro w ramach polityki spójności, czyli ok. 22 proc. wszystkich funduszy.

Małe firmy nie korzystają z unijnych pieniędzy

Tylko 13,7 proc. małych firm deklaruje, że będzie się starała pozyskać fundusze z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. To jeszcze mniej niż w latach 2007-2013, kiedy to z funduszy europejskich skorzystało 17,24 proc. mikro- i małych przedsiębiorców. Dane te ujawniło badanie Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net.

Nowe inwestycje drogowe do 2020 r.

Zgodnie z unijnymi wytycznymi priorytet w ciągu obecnej perspektywy budżetowej, trwającej do 2020 r., będą miały projekty wpisane na listę Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. W ramach tego programu UE chce skupić się na budowie dziewięciu korytarzy przez teren całej wspólnoty. Przez Polskę przebiegają dwa: Bałtyk-Adriatyk oraz Morze Północne-Bałtyk.

Fundusze unijne - nawet 100 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Chętnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest bardzo wielu, jednak nie wszyscy wiedzą, że posiadają możliwość jednorazowego ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie aż 100 tys. zł. Jak uzyskać unijne dofinansowanie na założenie firmy?

Dopłaty rolne w 2014 r. - nie będzie opóźnień

Nie będzie opóźnień w wypłatach dla rolników od 2014 roku. Porozumienie w sprawie reformy unijnego rolnictwa uwzględnia polski postulat zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty rolne.

Nowy system zapobiegania przemocy w rodzinie

Projekt krajowego programu zapobiegania przemocy w rodzinie ma polepszyć obecną sytuację w domach, dotkniętych tym problemem. Mają zostać wdrożone liczne rozwiązania, mające ułatwić służbom docieranie do poszkodowanych i odizolowanie oprawców.

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku opierać się będzie miedzy innymi na przewidzianym na lata 2014-2020 Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, który to działać będzie na rzecz prowadzenia badan naukowych, rozwoju nowych, innowacyjnych technologii oraz działań podnoszących konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw.

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Ostatnie fundusze na systemy informatyczne w firmach

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie integracji systemów informatycznych w firmach. Za tydzień Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze jeden konkurs, związany z e-usługami. – To są już ostatnie konkursy z programów finansowanych ze środków unijnych na lata 2007-2013 – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

REKLAMA