| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku opierać się będzie miedzy innymi na przewidzianym na lata 2014-2020 Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, który to działać będzie na rzecz prowadzenia badan naukowych, rozwoju nowych, innowacyjnych technologii oraz działań podnoszących konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw.

Inteligentny rozwój, to rozwój służący budowie gospodarki opartej na wiedzy. Według założeń realizacji Programu Operacyjnego Inteligentny rozwój na lata 2014-2020, program ten będzie się koncentrował na przedsięwzięciach zmierzających do zwiększenia innowacyjności gospodarki, rozwoju sektora nauki, współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz zapewnieniem wysokiej jakości otoczenia biznesu sprzyjającego podnoszeniu innowacyjności przedsiębiorstw. Program ten przyjmuje sobie za cel między innymi wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, co ma zostać osiągnięte, poprzez kierowanie środków finansowych pochodzących z Programu na rzecz wzmacniania zdolności i potencjału do prowadzenia wysokiej jakości badań naukowych oraz wspieranie projektów realizowanych przy współpracy podmiotów z sektora nauki i gospodarki. Program przewiduje również wsparcie w zakresie dążenia do rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw oraz konkurencyjności sektora małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez miedzy innymi zwiększenie stopnia komercjalizacji badań naukowych w związku z budowaniem powiązań pomiędzy nauką i gospodarką. 

Polecamy również: Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

Wparcie adresowane jest do przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, ale także między innymi do jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu, takich jak chociażby parki naukowo-technologiczne, czy centra transferu technologii.

Finansowanie badań naukowych i innowacyjności w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny rozwój, będzie się opierać na wsparciu w formie dotacji. Jest to wynikiem ryzyka, jakie niesie za sobą realizacja innowacyjnych projektów, które niejednokrotnie stanowi barierę dla podejmowania działań zmierzających do unowocześniania przedsiębiorstw.

Zobacz także: Jak założyć własną firmę?

Obecnie założenia programu inteligentny rozwój są konsultowane. Sympatycy projektu zwracają uwagę, na konieczność likwidacji barier biurokratycznych dla przedsiębiorców i naukowców oraz konieczność rozwijania współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi i firmami, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym na przełomie lipca i sierpnia tego roku, zaś w październiku mają zostać przeprowadzone konsultacje międzyresortowe, tak aby projekt można było przekazać do akceptacji Radzie Ministrów z końcem roku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK