REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wnioskować o emeryturę

Jak wnioskować o emeryturę
Jak wnioskować o emeryturę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

Wiek emerytalny

Aktualny wiek emerytalny obowiązuje od 1 października 2017 r. To powszechny wiek emerytalny dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Wiek emerytalny jest inny dla kobiet i inny dla mężczyzn.

REKLAMA

  • dla kobiet wynosi 60 lat.
  • dla mężczyzn wynosi 65 lat.

Po uzyskaniu wieku emerytalnego nie ma konieczności przechodzenia na emeryturę, można kontynuować zatrudnienie lub prowadzenie działalności gospodarczej. 

Prawo do emerytury

Prawo do emerytury i jej wysokość ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględniając czas aktywności zawodowej, przebywania na zwolnieniach lekarskich, pobierania zasiłków i innych świadczeń - czyli tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. 

Emeryturę może otrzymać osoba, która (w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.):

  • ukończyła powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • ma opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,
  • nie ma emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Emerytura zostanie przyznana od miesiąca złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. 

Jak wnioskować o emeryturę

O emeryturę można wnioskować przez internet, osobiście lub wysyłając dokumenty pocztą. 

Przez internet 

Najszybszy sposób, niewymagający wychodzenia z domu to złożenie dokumentów przez internet za pośrednictwem konta PUE ZUS. Profil można założyć przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP albo w najbliższym oddziale ZUS (warto założyć profil, bo przydaje się podczas załatwiania wielu spraw w ZUS). Proces składania dokumentów jest następujący: 

W katalogu usług należy wybrać Złożenie dokumentu EMP, następnie uzupełnić dane w formularzu i złożyć dyspozycję sposobu odbioru decyzji. Domyślnie decyzja zostanie skierowana elektronicznie poprzez PUE. Można także wybrać odpowiedź w formie papierowej, z odbiorem osobistym bądź przez pełnomocnika albo pocztą tradycyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie należy wybrać usługę Złożenie dokumentu ERP-6, uzupełnić dane w formularzu i złożyć dyspozycję sposobu odbioru korespondencji. 

Formularze należy podpisać podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP i wysłać elektronicznie do ZUS. Należy również przesłać dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku lub dostarczenia dodatkowych dokumentów ZUS może o to poprosić. 

Osobiście i pocztą

Aby załatwić sprawę osobiście wymagany jest oczywiście dowód tożsamości, a w przypadku, gdy zajmuje się tym pełnomocnik - pisemne pełnomocnictwo dla niego. Należy mieć ze sobą również dokumenty potwierdzające przebyte okresy pracy i wysokość wynagrodzeń. Wymagane formularze do wypełnienia będą w placówce, można też przygotować je wcześniej w domu, są TUTAJ i TUTAJ. Można też wypełnić na platformie PUE i wydrukować. 

Powyższe wypełnione dokumenty można przesłać pocztą tradycyjną do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Decyzja ZUS

Na wydanie decyzji ZUS ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. Można się od niej odwołać do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

REKLAMA