REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?


Przetarg jest dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki za niewielkie pieniądze. To jednak rozwiązanie dla cierpliwych. Często na sprzedaż gruntu po dobrej cenie musimy czekać latami.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

REKLAMA

V etap Miasteczka Regaty w sprzedaży


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań V etapu osiedla Miasteczko Regaty na warszawskiej Białołęce. Na osiedlu powstanie 180 mieszkań. Oddanie tego etapu do użytku planowane jest na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży osiedle Przy Ratuszu


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Przy Ratuszu, usytuowanym na warszawskim Bemowie. Na osiedlu powstanie łącznie 465 mieszkań. Deweloper planuje oddanie inwestycji do użytku na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży Osiedle Wilno


Dom Development S.A. rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Wilno, mieszczącym się na warszawskim Targówku Elsnerowie. Deweloper planuje oddanie do użytku pierwszego etapu osiedla w I kwartale 2012 roku.

W sprzedaży kolejny etap Osiedla Klasyków


Dom Development wprowadził ostatnio do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków na warszawskie Białołęce. Łączne powstanie tutaj 491 mieszkań. Deweloper planuje oddanie do użytku tego etapu na kwartał 2012 roku.

REKLAMA

Budowa inwestycji Centralpark rozpoczęta


Właśnie rozpoczęto budowę inwestycji Centralpark na Morenie. Na naturalnym wyniesieniu terenu – Wyspie Piecewskiej, leżącej 700 m od granicy z Wrzeszczem, powstanie 8 budynków zlokalizowanych wokół miejskiego parku.

Premedium sprzedaje Wille nad Zalewem


Właśnie rozpoczęła się promocja i sprzedaż inwestycji Wille nad Zalewem w Białobrzegach pod Warszawą. Zajmuje się nią firma Premedium na rzecz grupy deweloperskiej Invest Plan Group.

Partnerstwo publiczno-prywatne jako uzupełniający model finansowania

Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce zebrano szereg doświadczeń w przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów prywatnych. W artykule pojawią się wybrane przykłady zrealizowanych z sukcesem inwestycji infrastrukturalnych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowy protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Od 11 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie określające wzory protokołów sporządzanych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Po prawie roku – kiedy to zostały znowelizowane przepisy o zamówieniach publicznych – zamawiający mogą nareszcie wykorzystywać wzory dostosowane do nowych regulacji prawnych.

Inwestycja Nowy Grunwald w sprzedaży

Rozpoczęła się sprzedaż mieszkań inwestycji Nowy Grunwald. Docelowo inwestycja Nowy Grunwald będzie posiadać 668 lokali, 865 miejsc parkingowych w garażach podziemnych oraz sekcję biurowo-usługową.

Druga faza inwestycji CityZen rozpoczęta

Deweloper Espais rozpoczął drugą fazę inwestycji CityZen na warszawskim Mokotowie. Inwestycja ta będzie obejmować dwa siedmiopiętrowe budynki. W ramach inwestycji CitiZen firma Espais oferuje swoim klientom 99 lokali mieszkalnych oraz 7 użytkowych.

Inwestycja Violino zakończona

Inwestycja Violino na warszawskim Mokotowie to projekt dewelopera Eko-Park. Inwestycja Violino składa się z pojedynczego budynku o kształcie meandry, wznoszącej się w różnych punktach na wysokość od 4. do 8. piętra.

Trzy żagle w finalizacji

Osiedle Trzy Żagle to inwestycja trójmiejskiego dewelopera Inpro. Deweloper właśnie zakończył budowę drugiego z trzech budynków osiedla Trzy żagle, który zostanie oddany do użytkowania w grudniu 2010 roku.

Inwestycja Nowy Grunwald w sprzedaży


Rozpoczęła się sprzedaż mieszkań inwestycji „Nowy Grunwald”. Docelowo będzie ona posiadać 668 lokali, 865 miejsc parkingowych w podziemnych garażach oraz sekcję biurowo-usługową.

Jak po renowacji będzie wyglądać kamienica Misjonarska?

Kamienica Misjonarska, lubelski zabytek pochodzący z 1873 r., odzyska dawny blask. W zabytkowym gmachu powstanie 10 luksusowych apartamentów o łącznej powierzchni użytkowej 661 mkw. Zakończenie inwestycji, zlokalizowanej w centrum Lublina przy ul. Misjonarskiej 12, planowane jest na grudzień 2010 r. Deweloperem odpowiedzialnym za renowację kamienicy Misjonarskiej jest giełdowa spółka Wikana.

Jak będzie wyglądać gdański Centralpark?

Centralpark to nowe osiedle budowane przez trójmiejskiego dewelopera firmę Hossa. Centralpark powstanie na Morenie, na naturalnym wyniesieniu terenu zwanego Wyspą Piecewską. Inwestycja będzie się składać z 8 budynków. Ceny? Przykładowo: dwupokojowy, 42 metrowy apartament z loggią na I piętrze kosztuje 229 166 zł brutto, a 69 metrowy apartament w Centralpark to koszt 331 621 zł brutto.

Jak wygląda osiedle Wilno w Warszawie?

Osiedle Wilno to inwestycja mieszkaniowa dewelopera Dom Development na warszawskim Targówku. Architektura osiedla Wilno inspirowana jest wileńską zabudową. Projekt wyróżniają liczne place i skwery, które mają w przyszłości utworzyć charakterystyczne osie widokowe.

Jak wyglądają domy na osiedlu Ville Murano?

Inwestycja Ville Murano realizowana jest na obrzeżach Wrocławia. W pierwszym etapie powstaje 28 dwukondygnacyjnych domów. Docelowo projekt Ville Murano będzie składać się z 88 budynków, każdy o łącznej powierzchni wynoszącej około 200 mkw. Deweloperem inwestycji jest firma Atal.

Nowa procedura realizacji inwestycji przeciwpowodziowych

Skutki decyzji realizacyjnych wydanych dla inwestycji przeciwpowodziowych na podstawie specustawy są w praktyce nieodwracalne, co ułatwi i przyspieszy realizację takich projektów. Jednak to nie jedyne zalety nowych przepisów.

JESSICA i JASPERS w świetle prac nad budżetem UE

Polska potrzebuje inwestycji, ale pojawia się pytanie gdzie na to znaleźć niezbędne pieniądze? Jak regiony naszego kraju mogą sfinansować swoje potrzeby?

JESSICA i JASPERS w świetle prac nad budżetem UE

Polska potrzebuje inwestycji, ale pojawia się pytanie gdzie na to znaleźć niezbędne pieniądze? Jak regiony naszego kraju mogą sfinansować swoje potrzeby?

Ustalenia studium nie przeszkadzają w budowie

Chociaż plan miejscowy powinien być podstawowym instrumentem kształtowania przestrzeni w gminie, przeważająca większość inwestycji, z uwagi na brak planów, lokalizowana jest w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy lub decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Zaliczenie dróg do odpowiednich kategorii

Kto decyduje o zaliczeniu drogi do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych lub gminnych? Jak przebiega ta procedura?

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

Ustalenia studium nie przeszkadzają w budowie

Chociaż zgodnie z założeniami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy powinien być podstawowym instrumentem kształtowania przestrzeni w gminie, przeważająca większość inwestycji, z uwagi na brak planów, lokalizowana jest w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy lub decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Dodatkowe środki na inwestycje w odnawialne źródła energii

Stworzenie przyjaznych warunków inwestowania w podsektor energetyki odnawialnej może w ciągu kilku lat doprowadzić do znacznego wzrostu udziału źródeł tejże energii w ogólnym zużyciu nośników energetycznych.

Obligacje przychodowe - aspekty prawne i pionierskie przykłady

Możliwość emisji obligacji przychodowych w Polsce istnieje od 2000 r. Wprowadzenie tego instrumentu było przeszczepieniem rozwiązań amerykańskich na grunt polski. Poprzez emisję obligacji przychodowych, podobnie jak w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego lub leasingu następuje powiązanie potencjalnego kapitału z planowaną inwestycją

Nowość inwestycyjna - lokalne centra outsourcingowe

Polskie miasta zabiegają o inwestycje BPO, bo to nowe miejsca pracy, nie tylko dla osób bezpośrednio zatrudnianych przez koncerny zagraniczne, ale również zlecenia dla całej infrastruktury dodatkowej, podatki i rozwój gospodarczy gmin.

Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi

Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania postępowania bez podania przyczyn jest nieważne.

Nowa ustawa o PPP a ustawa o koncesjach

Tak zwana „nowa” ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym weszła w życie 27 lutego 2009 roku. Zastąpiła ona „martwą” w praktyce ustawę z dnia 28 lipca 2005 roku, na podstawie której nie zostało przeprowadzone dosłownie żadne przedsięwzięcie z udziałem partnera publicznego i prywatnego.

Pomoc finansowa dla właścicieli budynków

Jeżeli jesteś właścicielem starej kamienicy, w której znajdują się mieszkania na wynajem i która niezbędnie potrzebuje remontu, koniecznie dowiedz się jak uzyskać pomoc na sfinansowanie remontu lub termomodernizacji swojej kamienicy od państwa.

PPP - co to właściwie znaczy?

O partnerstwie publiczno – prywatnym napisano już bardzo wiele książek i artykułów, odbyła się niezliczona ilość seminariów, konferencji ale - jak się wydaje - nie do końca wiemy jak to narzędzie wykorzystywać w praktyce.

Specjalne strefy ekonomiczne - podstawy prawne, tworzenie, pomoc publiczna

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Zakup mieszkania na etapie dziury w ziemi

Oferty mieszkań na rynku pierwotnym przyciągają klientów niższymi cenami. Coraz więcej osób decyduje się na nabycie lokalu jeszcze w trakcie budowy, ponieważ jest to tańsze niż zakup mieszkania oddanego do użytku. Klient podpisując umowę na wczesnym etapie inwestycji może sporo zaoszczędzić, uzyskując nawet 15 procentowy rabat. Wraz ze wzrostem zainteresowania kupnem mieszkań powraca jednak temat nieuregulowanej kwestii umowy deweloperskiej na co uwagę zwraca Trybunał Konstytucyjny.

Dofinansowanie odbudowy zniszczonych przez powódź gminnych zasobów mieszkaniowych

We wrześniu gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie odbudowy zasobów mieszkaniowych zniszczonych w wyniku powodzi.

Wspieranie rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

W dniu 17 lipca 2010 r. weszła  w życie ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - potocznie zwana "megaustawą". Wejście w życie tego aktu znacznie przyspieszy rozwój inwestycji telekomunikacyjnych.

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

Przeprowadzanie inwestycji pomimo kryzysu

Jednostki sektora finansów publicznych muszą ostrożnie gospodarować środkami będącymi w ich dyspozycji. Pod uwagę powinny wziąć nie tylko korzyści, jakie przyniosą inwestycje, ale i ryzyko na siebie wzięte. Powinny też stale poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania działalności.

Gminy przeprowadzą remonty dworców kolejowych

Już wkrótce gminy będą mogły przejmować i następnie remontować dworce kolejowe. Chce tego Rada Ministrów, która przyjęła już odpowiedni projekt ustawy.

Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Do niedawna zakup nieruchomości za granicą był postrzegany jako nieosiągalny luksus. Jak się okazuje w wielu krajach europejskich ceny apartamentów są porównywalne, a nawet niższe od tych, które obowiązują w dużych miastach i atrakcyjnych kurortach nad polskim morzem.

„DGP”: Publiczne inwestycje nie były ubezpieczone od powodzi

Inwestycje publiczne na terenach objętych powodzią mogą ulec opóźnieniom. Wykonawcy nie zapłacą jednak kar umowny. Nie ma co liczyć również na ubezpieczenie, gdyż nie były one ubezpieczane od klęsk żywiołowych – donosi w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Korzyści dla gmin z funkcjonowania parków technologicznych

Samorządy chętnie uczestniczą w tworzeniu parków technologicznych, które są platformą wspólnej pracy środowisk biznesowych i naukowych. Zadania przez nie realizowane są ważne dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Potencjał takich firm często nie wystarcza, aby samodzielnie wprowadzać innowacje. Dlatego tak istotne jest wsparcie finansowe samorządu terytorialnego.

PPP - konstrukcja umowy

W niniejszym artykule kontynuujemy cykl rozważań na temat możliwości realizacji projektów PPP w trybie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (dalej zwanej: Ustawa).

Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy

Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy.

Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych

9 kwietnia została uchwalona nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zmiany umożliwią potwierdzanie zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa w formie elektronicznej.

Inteligentne Systemy Transportowe - korzyści z zastosowania

Nieustanny rozwój naukowo-techniczny w zakresie informatyki, telekomunikacji oraz multimediów oraz ciągły  postęp w dziedzinie zarządzania ruchem drogowym w krajach o rozwiniętej motoryzacji i systemie dróg bardzo często wymaga od służb zarządzających ruchem sięgania po najnowocześniejsze technologie.

REKLAMA