| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Karty ubezpieczeniowe > Praktyki za granicą w ramach programu Erasmus

Praktyki za granicą w ramach programu Erasmus

Istnieje wiele różnych możliwości kształcenia i zdobywania doświadczenia zawodowego za granicą. Jednym z najpopularniejszych programów wymiany studenckiej jest program Erasmus. Oprócz nauki warto pomyśleć także o ubezpieczeniu.

Jak odbyć praktyki za granicą podczas studiów?

W ramach programu Erasmus można wyjechać na zagraniczną praktykę studencką do zagranicznego przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji,   np.  jednostki administracji państwowej, muzeum, biblioteki, szpitala itp. Praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami ani w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Jak wybrać odpowiednie praktyki za granicą?

Praktyka powinna być związana z kierunkiem studiów, a w niektórych przypadkach może również stanowić integralną część programu studiów  jako praktyka obowiązkowa. Nabór kandydatów prowadzi uczelnia, zgodnie z zasadami rekrutacji obowiązującymi w danym roku akademickim.

Rekrutacja na praktyki za granicą odbywa się  zwykle z rocznym wyprzedzeniem. Jednak o dokładnych terminach i warunkach każdorazowo decyduje uczelnia.

Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest znajomość języka kraju, w którym oferowana jest praktyka. Stopień znajomości języka obcego musi pozwalać na swobodną rozmowę, tak aby praktykant mógł brać udział w działalności zagranicznej instytucji.

O co należy zadbać przed wyjazdem za granicę?

Przed wyjazdem należy zadbać o formalności, takie jak: podpisanie umowy na realizację praktyk oraz porozumienie określające program praktyki. W umowie zostaną określone warunki odbywania praktyki, jej termin i miejsce a także wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią. Porozumienie określa program i przebieg praktyki. Będzie również podstawą zaliczenia i uznania praktyki przez  macierzysty wydział.

Warto również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia  długoterminowego. Oprócz karty EKUZ dodatkowa polisa ubezpieczeniowa zagwarantuje, że wszystkie objęte nią świadczenia zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeń.

Twoja Karta Podróże Student spełnia oczekiwania osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych czy związanych z wykonywaniem pracy fizycznej i umysłowej, a także dla osób udających się za granicę w celu odbycia praktyk, stażu lub wzięcia udziału w programie Socrates - Erasmus. Ubezpieczenie ważne jest przez 365 dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »