| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Każdy rolnik zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie to dotyczy wszystkich budynków znajdujących się na terenie gospodarstwa czyli budynków inwentarskich, mieszkalnych i innych jeśli tylko znajdują się na terenie gospodarstwa.

Kiedy powstaje obowiązek ubezpieczenia budynku

Obowiązek ubezpieczenia danego budynku powstaje w momencie pokrycia go dachem. Ponadto w przypadku objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego, w którym budynki rolnicze nie są ubezpieczone, rolnik zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia budynków rolniczych najpóźniej w dniu objęcia tego gospodarstwa rolnego w posiadanie.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Co obejmuje ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Ubezpieczenie obejmuje fundamenty, izolacje, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, tynki, stropy, schody, balkony, dachy, instalacje oraz stałe elementy wykończeniowe każdego z ubezpieczonych budynków.

Kiedy zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie

Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie w przypadku zniszczeń spowodowanych przez zdarzenia losowe w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego. ogień, huragan, opady śniegu, powódź, grad, podtopienia wskutek deszczu nawalnego, eksplozję, obsunięcie się ziemi, tąpniecie, lawinę oraz upadek statku powietrznego.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

W tym punkcie zwrócić uwagę należy na pewne ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, który to nie odpowiada za zaistniałe w budynkach rolniczych szkody:

1) wyrządzone umyślnie przez ubezpieczającego lub przez osobę, za którą ubezpieczający ponosi odpowiedzialność lub która pozostaje z ubezpieczającym we wspólnym gospodarstwie domowym;
2) wyrządzone wskutek rażącego niedbalstwa przez osoby, o których mowa w pkt.1
3) górnicze w rozumieniu przepisów prawa geologicznego i górniczego;
4) powstałe wskutek trzęsienia ziemi.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »