| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Co do zasady umowę o dostarczanie wody powinien zawrzeć właściciel nieruchomości. Jednakże w określonej sytuacji, pod pewnymi warunkami, zamiast właściciela stroną takiej umowy może być także najemca.

Kwestie dostarczania wody i odprowadzania ścieków reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z art. 6 ust. 5 tejże ustawy jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.

Taka osoba musi jednak wykazać się odpowiednim tytułem prawnym. W przypadku właściciela będzie to prawo własności (należy jednakże pamiętać, iż zgodnie z ustawą uprawnienia właściciela ma także posiadacz samoistny i użytkownik wieczysty). W przypadku zarządcy będzie to najczęściej umowa o zarządzanie nieruchomością.

POBIERZ WZÓR: Umowa administracji nieruchomością

Najemca jako strona

Zawarcie umowy z osobą korzystającą z lokalu, czyli także z najemcą, jest możliwa jeżeli z odpowiednim wnioskiem wystąpi właściciel lub zarządca budynku. Wraz z takim wnioskiem osoba taka musi wykazać się tytułem prawnym do korzystania z budynku. Jeżeli wniosek został złożony przez zarządcę, jako tytuł wskazuje on umowę dotyczącą zarządzania. W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, wniosek może zostać złożony przez osobę, która korzysta z nieruchomości.

Jeżeli razem z wnioskiem najemca spełnia warunki wymienione w ustawie wtedy też przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne ma obowiązek zawarcia takich umów. Istnienie tego obowiązku po stronie przedsiębiorstwa jest uzależnione jednak od spełnienia następujących warunków, wymienionych w art. 6 ust. 6:

• instalacja wodociągowa w budynku jest wyposażona w wodomierze, zainstalowane zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, przy wszystkich punktach czerpalnych;
• jest możliwy odczyt wskazań wodomierzy w terminie uzgodnionym przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne z właścicielem lub zarządcą;
• właściciel lub zarządca rozlicza, zgodnie z art. 26 ust. 3, różnicę wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody;
• właściciel lub zarządca na podstawie umowy, o której mowa w ust. 1, reguluje należności wynikające z różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody;
• właściciel lub zarządca określa warunki utrzymania wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych oraz warunki pobierania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami;
• został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody do pozostałych lokali; w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu;
• został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerywania dostarczania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami, bez zakłócania dostaw wody do lokali.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony przez wynajmujacego

Możliwość zawarcia umowy między przedsiębiorstwem, a osobą korzystającą z lokalu istnieje także w sytuacji, kiedy nie są spełnione wszystkie warunki. Wtedy jednak decyzja zależy wyłącznie od przedsiębiorstwa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »