| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak poprawnie spisać umowę najmu

Jak poprawnie spisać umowę najmu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Właściciel może też wypowiedzieć umowę z miesięcznym wyprzedzeniem, gdy najemca zwleka z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, musi jednak wcześniej uprzedzić go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy.

Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.

Czynsz

Najem jest umową odpłatną. Dlatego koniecznie trzeba w umowie wskazać wysokości czynszu oraz terminu i sposobu jego zapłaty (np. zapłata do 5. każdego miesiąca do rąk wynajmującego).

Koszty dodatkowe

W związku z najmem istnieje konieczność ponoszenia innych kosztów np. ubezpieczenia, podatków, zużycia mediów, wywozu śmieci. Strony powinny zapisać w umowie sposób rozliczeń tych dodatkowych kosztów ( kto zapłaci za nie i jak strony się rozliczą). W tym miejscu warto również określić wysokość kaucji jak będzie należeć się wynajmującemu.

Zobowiązania najemcy

W umowie warto wymienić również zobowiązania najemcy do używania przedmiotu tylko zgodnie z przeznaczeniem czy do zwrócenia go w stanie niepogorszonym.

Wypowiedzenie

W umowie zawartej na czas określony warto zapisać, w jakich wypadkach może być ona wypowiedziana.

Podpisy

Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.

WZÓR UMOWY NAJMU

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »