REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Niezachowanie formy pisemnej.
Niezachowanie formy pisemnej.

REKLAMA

REKLAMA

Brak formy pisemnej czynności może powodować nieważność. Częściej efektem zaniedbania jest jednak ograniczenie możliwości przeprowadzenia określonych dowodów.

Sama nieważność czynności jest sporadycznym skutkiem niedochowania formy pisemnej. Tak będzie choćby w przypadku niedochowania formy pisemnej przy udzielaniu pełnomocnictwa ogólnego (art. 99 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Znacznie częściej forma pisemna jest jednak zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych lub też dla wywołania określonych skutków czynności. W takiej sytuacji niezachowanie formy nie powoduje nieważności.

Ograniczenia dowodowe

Najpowszechniejszym skutkiem formy pisemnej jest ograniczenie środków dowodowych. Oznacza to, że w przypadku niedochowania formy strona nie będzie mogła powołać świadków ani składać zeznań, które dowodziłyby , że dana czynność rzeczywiście miała miejsce.

Taki skutek będzie miało zawarcie ustnej umowy pożyczki, której wartość przekracza 500 zł. Zgodnie bowiem z art. 720 ust. 2 Kodeksu cywilnego taka umowa powinna być zawarta na piśmie.

Jan zawarł z kolegą umowę pożyczki na 600 zł. Nie sporządzili jednak umowy na piśmie. Wkrótce potem nierzetelny dłużnik odmówi spłaty długu, a przed sądem wyprze się, że umowa pożyczki miała miejsce. W związku z tym, Jan dochodząc długu, nie będzie miał możliwości powoływać się na świadków, że taka umowa w ogóle miała miejsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Pożyczka nie na piśmie

Podobnie będzie, gdy bez formy pisemnej zawrzemy m.in. umowę kontraktacji (art. 616 Kodeksu cywilnego), czy też umowę dostawy (art. 606 Kodeksu cywilnego).

Ograniczenie środków dowodowych będzie miało miejsce zawsze wtedy, gdy przepisy zastrzega formę pisemną bez wskazywania skutku jej niedochowania.

Od ograniczenia dowodowego wskutek niedochowania formy pisemnej istnieją jednak określone wyjątki. Dowód ze świadków lub z przesłuchania stron jest dopuszczalny, gdy:

  • godzą się na to obie strony,
  • domaga się tego konsument w sporze z przedsiębiorcą,
  • fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą pisma (np. paragon, faks).

Zastrzeżenie formy pisemnej dla wywołania określonego skutku

REKLAMA

Forma pisemna może być zastrzeżona również jedynie dla wywołania określonego skutku danej czynności. To oznacza, że niedochowanie jej nie spowoduje nieważności czynności . Sama czynność wywoła skutki, oprócz tych dla których powstania dana forma była wymagana.

Przykładem takiego zastrzeżenia formy pisemnej dla danej czynności jest umowa najmu. Zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego w przypadku umowy na czas dłuższy niż rok powinna być ona zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy umowę poczytuje się za zawartą na czas nie oznaczony.

A zatem jak wynika z art. 660 Kodeksu cywilnego uchybienie obowiązkowi formy pisemnej będzie miało ten skutek, iż oznaczenie czasu trwania powyżej roku nie będzie skuteczne, a sama umowa będzie traktowana, jako zawarta na czas nie oznaczony.

Zobacz również dział: Zawarcie umowy najmu

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA