| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Czym jest pozew zbiorowy?

Czym jest pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę. Pismo musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób.

Jeszcze do niedawna szary obywatel naszego kraju, narażony na szkodę podczas korzystania z usług nieuczciwej firmy, czy to moralną, czy też materialną, nie miał szans w dochodzeniu swoich praw. W starciu z wielkimi korporacjami tonął w kosztach sądowych i w gąszczu przepisów. 17 lipca 2010 roku, w polskim systemie prawnym pojawiło się jednak nowe narzędzie – pozew zbiorowy. Dzięki niemu droga do zwycięstwa jest o wiele prostsza i tańsza.

Ustawa o pozwie zbiorowym umożliwia grupie poszkodowanych, wspólne wystąpienie do sądu i dochodzenie roszczeń jednego rodzaju. Pozew musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób. Maksymalna liczba nie została określona, w jednej sprawie mogą więc zjednoczyć się setki, a nawet tysiące osób. Takie rozwiązanie funkcjonuje już od dawna w wielu innych krajach, m.in. w Holandii, Francji Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii oraz we Włoszech i cieszy się sporą popularnością.

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę ( z wyjątkiem dóbr osobistych, np. uszkodzenia ciała, czy też naruszenia dobrego imienia). Pozwać możemy zarówno dużą, jak i mała firmą, producenta lub usługodawcę, sieć handlową, czy też instytucję finansową. Z pozwu zbiorowego mogą korzystać nie tylko konsumenci, ale także grupa przedsiębiorców, która np. pragnie dochodzić swoich praw w starciu z nieuczciwym konkurentem. Wielką zaletą tego rozwiązania są niskie koszty opłat sądowych – zaledwie 2 % wartości pozwu. Ponadto koszty te rozkładają się na wszystkich członków grupy.

Zobacz również: Wysokość odszkodowania w postępowaniu grupowym

Występując do sądu z pozwem masowym dochodzić można zarówno roszczeń materialnych, jak i niematerialnych. Odszkodowania finansowe opiewać mogą na niewielkie lub bardzo pokaźne kwoty, aczkolwiek ich wysokość musi być jednakowa dla wszystkich członków grupy (określenie ryczałtowe). Można jednak podzielić grupę na poszczególne podgrupy – zależnie od stopnia poszkodowania i w ten sposób domagać się wypłaty odszkodowań o różnej wysokości. W przypadku, gdy grupie nie uda się dojść do porozumienia w tej sprawie, może ona wystąpić do sądu z prośbą o ustalenie odpowiedzialności pozwanego.

Oprócz określenia wysokości roszczenia każdego z poszkodowanych, pozew zbiorowy powinien zawierać m.in. wniosek z prośbą o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym, oświadczenia każdego z członków grupy, na których deklarują chęć przystąpienia do niej, a także umowę z pełnomocnikiem, regulującą sposób wypłaty jego wynagrodzenia.

Dzięki ustawie o pozwach masowych nie musimy już obawiać się starcia z armią dobrze  opłacanych prawników, możemy łączyć się w grupy i działać ze zwielokrotniona siłą. Złożenie pozwu masowego nie jest trudne, a wygrana najczęściej jest niemalże na wyciągnięcie ręki.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »