| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Wysokość odszkodowania w pozwie grupowym

Wysokość odszkodowania w pozwie grupowym

W pozwie grupowym należy ujednolicić wysokość odszkodowania. Oznacza to, iż żądana kwota będzie jednakowa dla wszystkich członków grupy lub podgrupy.

Ujednolicenie odszkodowania

Wszyscy, którzy zdecydują się na dochodzenie swoich praw za pomocą pozwu grupowego, muszą liczyć się z tym, że nie będą mogli zażądać indywidualnego odszkodowania – wysokość roszczenia zgodnie z ustawą musi być jednakowa dla wszystkich członków grupy.

Przepis ten ma na celu ułatwić pracę sądom, które rozstrzygając sprawę nie będą musiały ustalać dla każdego z poszkodowanych osobnej kwoty odszkodowania. Z pozoru może to wydawać się mało wygodne dla pozywających, lecz w praktyce znacznie skraca czas całego procesu.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Tworzenie podgrup

Ustawę o zryczałtowaniu wysokości rekompensaty, można jednak niejako obejść, tworząc podgrupy, składające się z co najmniej dwóch członków, dla których ustalone zostaną rożne wysokości odszkodowania – zależnie od poniesionych strat. Np. jeśli grupa składająca pozew to osoby poszkodowane w wyniku zakupu wadliwego sprzętu elektronicznego, z których część odniosła tylko niewielkie szkody (zepsuty laptop), a pozostałe znacznie większe (uszkodzony nie tylko komputer, ale także pralka, lodówka itp.), naturalnym jest, że ustalenie jednego odszkodowania będzie kłopotliwe. W takim wypadku mogą one podzielić się na podgrupy i dla każdej z nich ustalić inną wysokość rekompensaty.

Ujednolicenie roszczeń to wymóg konieczny, bez niego wniosek o wszczęcie postępowania zostanie przez sąd odrzucony. Jeśli więc ktoś z poszkodowanych uważa, że jego szkoda znacznie przewyższa straty innych członków grupy, powinien złożyć pozew indywidualny. W takim przypadku musi się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami całego procesu i niestety najczęściej także z o wiele dłuższą rozprawą. Pozew zbiorowy to oszczędność czasu, pieniędzy i znacznie większa szansa na wygraną.

Zobacz również: Pozew zbiorowy - dla kogo?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »