| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej przesunie wybory na jesień

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej przesunie wybory na jesień

Ewentualne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią., która pustoszy południową Polskę może spowodować przesunięcie terminu wyborów prezydenckich na jesień.

Wbrew zapowiedziom Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na części kraju spowoduje przesunięcie wyborów.

Jak stanowi konstytucja w czasie stanu nadzwyczajnego nie można przeprowadzać ogólnokrajowych wyborów, m.in. do Sejmu, Senatu oraz na prezydenta RP. Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas określony, niezbędny dla usunięcia skutków klęski żywiołowej, ale nie dłuższy niż 30 dni.

Rząd dysponuje kompetencjami, aby dodatkowo przedłużyć czas trwania stanu. Na przedłużenie musi jednak wyrazić zgodę Sejm.

Ponadto wybory nie mogą się odbywać nie tylko w trakcie trwania stanu nadzwyczajnego, lecz także 90 dni po jego zakończeniu. Oznaczałoby to konieczność przesunięcia wyborów prezydenckich na późniejszy – jesienny termin.

Stan klęski żywiołowej wprowadza rząd inicjatywy własnej lub na wniosek odpowiedniego wojewody. Ogłasza się go na obszarze, na którym wystąpiła powódź, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Premier Donald Tusk wizytując zalane tereny stwierdził, że na tamta chwilę nie ma potrzeby ogłaszania stanu klęski żywiołowej, jednak należy wziąć pod uwagę, że sytuacja może się jeszcze zmienić. Także na gorsze.

W przypadku spełnienia się najczarniejszego scenariusza, wybory siłą rzeczy zostaną przesunięte na jesień. Wiązałoby się to z ze znacznym wydłużeniem kampanii wyborczej oraz pozostaniem Bronisława Komorowskiego w roli wykonującego obowiązki Prezydenta RP.

Zobacz też: Nie będzie wydawania zaświadczeń w I turze

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK