| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Bronisław Komorowski od lat związany jest z polska polityką. Był on do tej pory posłem (wszystkich kadencji po 1990 r.) , wicemarszałkiem Sejmu, Marszałkiem Sejmu, pełnił również funkcje ministerialne.

Bronisław Komorowski urodził się Obornikach Śląskich 4 czerwca 1952 r. Od 1966 roku związany z Warszawą. Tutaj ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Historycznym.

W młodości związany był z ruchem harcerskim. Od czasów licealnych angażował się również w politykę. Pierwszy raz zatrzymany został przez Milicję Obywatelską w 1971 r.

W latach 80. czynnie uczestniczył w działalności Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W tym też czasie wstępuje do „Solidarności”. Represjonowany z tego tytułu. Internowany w stanie wojennym. Po zwolnieniu wykładowca w Seminarium Niższym w Niepokalanowie. Do końca lat 80. związany z opozycją demokratyczną.

Po 1989 r. zajmuje stanowiska ministerialne. Jest wiceministrem Obrony Narodowej w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Hanny Suchockiej. W tym okresie jest członkiem Unii Demokratycznej a następnie Unii Wolności. W partiach tych pełni funkcję sekretarza generalnego.

W 1997 r. wraz z Janem Rokitą opuszcza Unii Wolności i tworzy Stronnictwo Konserwatywno- Ludowe ( w partii tej nadal pełni funkcję sekretarza generalnego). W ramach tego ostatniego wstępuje do Akcji Wyborczej Solidarność.

W rządzie Jerzego Buzka pełni funkcję ministra Obrony Narodowej. W III kadencji Sejmu opuszcza AWS i wraz z grupą posłów z SKL przystępuje do Platformy Obywatelskiej. Z list tej ostatniej kandyduje do Sejmu IV kadencji. Otrzymuje mandat w nowym Sejmie. Wtedy też czynniej angażuje się w działalność PO. Zostaje nawet jej wiceprzewodniczącym.

Zasiada również w Sejmie V kadencji. Sprawuje w nim funkcję wicemarszałka.

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2007 roku ponownie wybrany do Sejmu z okręgu podwarszawskiego. Wybrany na Marszałka izby.

Od 10 kwietnia 2010 r. zgodnie z postanowieniami Konstytucji pełni również obowiązki Prezydenta RP.

Jest kandydatem Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. W prawyborach partyjnych pokonał Radosława Sikorskiego. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK