| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014 – ze względu na podwyższenie diet – cieszy się dużą popularnością. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi (16 listopada 2014 roku) warto pamiętać, że nieobecność w pracy z tytułu członkostwa w komisji ma charakter usprawiedliwiony ale niepłatny.

Wybory samorządowe 2014 zbliżają się coraz większymi krokami. Dla przypomnienia – głosować będziemy 16 listopada 2014 roku (w niedzielę). Co prawda na zgłoszenie się do pracy w charakterze członka obwodowej komisji wyborczej jest już za późno - termin zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych minął bowiem 17 października 2014 roku (praktycznie na miesiąc przed terminem wyborów), jednak Ci, którzy zdążyli, powinni pamiętać o zasadach rozliczeń z pracodawcą. Otóż absencja w pracy z tytułu obowiązków wynikających z członkostwa w komisji wyborczej ma charakter usprawiedliwiony ale niepłatny.

Zobacz również: Kalkulator wynagrodzeń

Usprawiedliwiona, niepłatna nieobecność w pracy

Zgodnie z Kodeksem wyborczym każda osoba będąca członkiem terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej ma prawa do zwolnienia od pracy ale nie do wynagrodzenia. Nieobecność pracownika w miejscu pracy spowodowana obowiązkami wyborczymi (np. koniecznością udziału w spotkaniu informacyjnym/ szkoleniowym) należy zakwalifikować jako usprawiedliwioną. Żądanie takiego zwolnienia może nastąpić zarówno przed jak i po dniu, w którym organizowane są wybory. W obydwu przypadkach należy je uznać za uzasadnione. Wymiar takiego zwolnienia nie może przekraczać 5 dni. Za czas zwolnienia zatrudnionemu przysługuje prawo do wszystkich świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz ze stosunku pracy, jednak nie do wynagrodzenia.

Zwolnienie od pracy w związku z członkostwem w komisji wyborczej ma charakter niepłatny.

Wniosek o zwolnienie z pracy

W związku z dodatkowymi obowiązkami, jakie pracownik dobrowolnie przyjmuje na siebie w okresie okołowyborczym, nie jest on zwolniony z zachowania szacunku i lojalności wobec pracodawcy. W tym celu wymagane jest dopełnienie szeregu formalności. Po pierwsze pracownik powinien odpowiednio poinformować i uprzedzić o planowanej nieobecności. Wniosek należy przedstawić pracodawcy, co najmniej na trzy dni przed prognozowanym zwolnieniem, w formie pisemnej, podając zarówno przyczynę nieobecności jak i przewidywany czas jej trwania.

Zaświadczenie komisji wyborczej

Po powrocie do pracy zatrudniony zobligowany jest do udokumentowania przyczyn swojej nieobecności. Czyni to przedkładając zaświadczenie komisji wyborczej usprawiedliwiające nieobecność w pracy. W treści zaświadczenia powinny znajdować się podstawowe dane pracownika, tj.: imię i nazwisko, podstawa prawna zwolnienia oraz przyczyna i czas nieobecności. Dla swej ważności zaświadczenie powinno zostać opieczętowane przez terytorialną albo obwodową komisję wyborczą, a dodatkowo podpisane przez przewodniczącego komisji. Warto nadmienić, że zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach. Pierwszy trafia do osoby zainteresowanej, drugi – do dokumentacji komisji.

Wybory samorządowe 2014 – okręgi jednomandatowe

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014/ Fot. Fotolia
Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014/ Fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »