REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy np. z powodu choroby. /fot. Fotolia
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy np. z powodu choroby. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Zagadnienie wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny uregulowane jest na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636). Zaświadczenie wystawiane jest w formie pisemnej (papierowej) - druku zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy. Do wystawienia wskazanego dokumentu ustawa upoważnia lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera, jeśli złożył pisemne oświadczenie, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy. Upoważnienia udziela ZUS.

REKLAMA

E-zwolnienie

Proponowane zmiany dotyczą zaświadczeń lekarskich a konkretnie sposobu ich wystawiania. Na gruncie projektowanych przepisów na lekarzy zostanie nałożony obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego. Lekarz będzie uzupełniał elektroniczny formularz jedynie o dane wynikające z dokonanej oceny stanu zdrowia ubezpieczonego, przede wszystkim numer statystyczny choroby oraz okres niezdolności do pracy. Elektroniczny formularz będzie zawierał aktualne dane dotyczące ubezpieczonego. To na samym ubezpieczonym spoczywał będzie obowiązek aktualizacji, uzupełnienia, potwierdzenia odnoszących się do niego informacji. System teleinformatyczny obsługujący elektroniczne formularze danych zostanie bezpłatnie udostępniony przez ZUS. Korzystanie z niego usprawni wymianę informacji pomiędzy lekarzami, ZUS a pracodawcami.

Zobacz również: Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Dostarczenie zwolnienia

REKLAMA

Obecnie obowiązek dostarczenia papierowego dokumentu spoczywa na pracowniku. Ma on na to 7 dni kalendarzowych od daty widniejącej na zwolnieniu lekarskim, czyli od dnia wystawienia zaświadczenia. Stąd tylko absencja chorobowa trwająca dłużej niż 7 dni może zostać skontrolowana przez ZUS. Obecnie kontrola krótkich okresów nieobecności jest praktycznie niemożliwa. Okres zwolnienia kończy się bowiem zanim dokument dotrze do pracodawcy. E-zwolnienia na bieżąco przekazywane do ZUS umożliwią kontrolę wszystkich osób przebywających na zwolnieniu w związku z chorobą.

Obowiązek przekazania zwolnienia lekarskiego zostanie przeniesiony z pracownika na lekarza. Lekarz, który wystawi zwolnienie zostanie zobligowany do jego przekazania na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Powinien tego dokonać w tym samym dniu. Jeśli z jakichś przyczyn będzie to niemożliwe lekarz powinien przekazać e-zwolnienie niezwłocznie (po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej). Wskazana zwłoka uzasadniona jest tylko w kilku wymienionych w projekcie przypadkach. Należą do nich: brak dostępu do Internetu lub możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego za pomocą kwalifikowanego e-podpisu, brak funkcjonowania profilu zaufanego ePUAP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie lekarskie w formie papierowej

Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania papierowej formy zwolnień chorobowych. Lekarz nadal będzie mógł je wystawić, gdy ubezpieczony wyrazi taką potrzebę, także podczas wizyty domowej, gdy lekarz nie będzie miał możliwości skorzystania z dostępu do Internetu. Zaświadczenie lekarskie będzie wystawiane na uprzednio wydrukowanych z systemu teleinformatycznego drukach, z których każdy będzie zarejestrowany w systemie. Będzie to konieczne także gdy firma zatrudniająca (pracodawca) nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek. Taki dokument będzie jednak wystawiany obok e-zwolnienia. Lekarz będzie miał obowiązek przekazania wersji elektronicznej w ciągu 3 dni do ZUS.

Profil informacyjny

Projekt ustawy nakłada na pracodawców szereg obowiązków, m.in. o charakterze techniczno-organizacyjnym. Wszyscy płatnicy, którzy mają obowiązek przekazywania do ZUS danych w formie elektronicznej (tj. firmy zatrudniające co najmniej 5 osób) będą musieli założyć profil informacyjny. Ci natomiast, którzy już go posiadają zostaną zobligowani do utrzymania go (nawet, gdy nie mają obowiązku korzystania z elektronicznej transmisji danych).

Cele nowelizacji

Wprowadzenie elektronicznego systemu zwolnień lekarskich ma na celu nadzorowanie zarówno ubezpieczonych (pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnienia) jak i lekarzy (prawidłowości podjęcia decyzji o zwolnieniu chorobowym). Ma to wyeliminować sytuację nadużywania instytucji zwolnienia chorobowego. Nad projektem ustawy trwają prace legislacyjne. Zgodnie z prognozami ma ona wejść w życie wraz z początkiem 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

  • ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 15 listopada 2013 r.),
  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

REKLAMA

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

REKLAMA

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA