reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Zagadnienie wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny uregulowane jest na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636). Zaświadczenie wystawiane jest w formie pisemnej (papierowej) - druku zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy. Do wystawienia wskazanego dokumentu ustawa upoważnia lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera, jeśli złożył pisemne oświadczenie, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy. Upoważnienia udziela ZUS.

E-zwolnienie

Proponowane zmiany dotyczą zaświadczeń lekarskich a konkretnie sposobu ich wystawiania. Na gruncie projektowanych przepisów na lekarzy zostanie nałożony obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego. Lekarz będzie uzupełniał elektroniczny formularz jedynie o dane wynikające z dokonanej oceny stanu zdrowia ubezpieczonego, przede wszystkim numer statystyczny choroby oraz okres niezdolności do pracy. Elektroniczny formularz będzie zawierał aktualne dane dotyczące ubezpieczonego. To na samym ubezpieczonym spoczywał będzie obowiązek aktualizacji, uzupełnienia, potwierdzenia odnoszących się do niego informacji. System teleinformatyczny obsługujący elektroniczne formularze danych zostanie bezpłatnie udostępniony przez ZUS. Korzystanie z niego usprawni wymianę informacji pomiędzy lekarzami, ZUS a pracodawcami.

Zobacz również: Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Dostarczenie zwolnienia

Obecnie obowiązek dostarczenia papierowego dokumentu spoczywa na pracowniku. Ma on na to 7 dni kalendarzowych od daty widniejącej na zwolnieniu lekarskim, czyli od dnia wystawienia zaświadczenia. Stąd tylko absencja chorobowa trwająca dłużej niż 7 dni może zostać skontrolowana przez ZUS. Obecnie kontrola krótkich okresów nieobecności jest praktycznie niemożliwa. Okres zwolnienia kończy się bowiem zanim dokument dotrze do pracodawcy. E-zwolnienia na bieżąco przekazywane do ZUS umożliwią kontrolę wszystkich osób przebywających na zwolnieniu w związku z chorobą.

Obowiązek przekazania zwolnienia lekarskiego zostanie przeniesiony z pracownika na lekarza. Lekarz, który wystawi zwolnienie zostanie zobligowany do jego przekazania na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Powinien tego dokonać w tym samym dniu. Jeśli z jakichś przyczyn będzie to niemożliwe lekarz powinien przekazać e-zwolnienie niezwłocznie (po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej). Wskazana zwłoka uzasadniona jest tylko w kilku wymienionych w projekcie przypadkach. Należą do nich: brak dostępu do Internetu lub możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego za pomocą kwalifikowanego e-podpisu, brak funkcjonowania profilu zaufanego ePUAP.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy np. z powodu choroby. /fot. Fotolia
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy np. z powodu choroby. /fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama