| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za handlowanie bez zezwolenia?

Co grozi za handlowanie bez zezwolenia?

Osoba, która chce sprzedawać towary na targowisku albo na chodniku, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie uzyskanie różnego rodzaju zezwoleń i poniesienie opłat. W niektórych sytuacjach niezbędne będzie również zarejestrowanie takiej działalności. Za handel bez zezwolenia grozi kara grzywny.

Gdy chcemy zająć część pasa drogowego…

Osoba, która zajmuje się sprzedażą towarów i w tym celu zamierza zająć część pasa drogowego, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie. Decyzję administracyjną w tym zakresie wydaje zarządca drogi.

Z zajęciem części pasa drogowego wiąże się jednak nie tylko konieczność uzyskania zezwolenia. Należy również uiszczać opłatę, której wysokość zależy od zajmowanego obszaru i czasu jego wykorzystania.

Za zajęcie pasa ruchu drogowego bez zezwolenia, przekroczenie terminu, na jaki zezwolenie zostało wydane lub zajęcie większej powierzchni grozi kara pieniężna w wysokości 10-krotności opłaty.

Warto pamiętać, że osoba, która handluje na ulicy (chodniku) może zostać ukarana za tamowanie lub utrudnianie ruchu. Aby została ukarana, musi faktycznie ten ruch zatamować (samo ustawienie straganu nie jest karalne). Taka osoba może zostać ukarana mandatem w wysokości od 20 zł do 5000 zł lub karą nagany.

Zobacz też: Za co mandatem ukarze nas straż miejska?

Konieczna rejestracja

Warto pamiętać, że choć możemy nie uważać naszej działalności za działalność gospodarczą, za taką mogą ją uznawać przepisy prawne. Jeśli zajmujemy się sprzedażą towarów (nawet tylko sezonowo), musimy liczyć się  z tym, iż uznane zostanie to za działalność gospodarczą.

Działalność gospodarcza to każda zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Aby określona aktywność została uznana za działalność gospodarczą niezbędne są więc dwa elementy: zorganizowanie i ciągłość (względnie stały zamiast jej wykonywania, co nie wyklucza prowadzenia działalności sezonowo czy jednorazowo).

Kiedy trzeba zapłacić opłatę targową?

Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach.

Zgodnie z brzmieniem przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przez pojęcie „targowisko” należy rozumieć wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, poza sprzedażą dokonywaną w budynkach lub ich częściach.

To rada gminy, w drodze uchwały, określa zarówno zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty. Jest w tym zakresie ograniczona ustawowym wymogiem, by stawka nie przekraczała kwoty 699,27 zł dziennie.

Zobacz serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK