| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Fotoradary nie dla straży miejskiej

Fotoradary nie dla straży miejskiej

Zgodnie z twierdzeniem Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop, straż miejska nie jest uprawniona do korzystania z radarów. Z takim wnioskiem zgadza się również Główny Urząd Miar.

Prawo o ruchu drogowym

Strażnicy miejscy korzystający z fotoradarów, działają na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym, a dokładniej artykułu 129b ust. 3 pkt 3.

Zgodnie z tym przepisem: „W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami”.

Stowarzyszenie Bezprawiu i Korupcji Stop podkreśla, że przepis ten nie uprawnia strażników do korzystania z fotoradarów, a np. z kamer umieszczanych nad skrzyżowaniem rejestrujących samochody przejeżdżające na czerwonym świetle.

Stowarzyszenie interpretuje te przepisy w ten sposób, powołując się na inny przepis tej ustawy – art. 129 ust. 2 pkt 9, na mocy którego policjant jest uprawniony do używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, do których, z całą pewnością należą radary i fotoradary.

Prezes Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop podkreśla, że gdyby ustawodawcy zależało na tym, aby strażnikom miejskim przysługiwało prawo do używania radarów, określiłby to wprost, tak jak w przypadku policji. W ustawie mamy jednak do czynienia z dwoma różnymi określeniami.

Zobacz serwis: Moto

Główny Urząd Miar

Z interpretacją Stowarzyszenia zgadza się Główny Urząd Miar, który zaznacza, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o miarach, przyrządem pomiarowym jest „urządzenie, układ pomiarowy lub jego elementy, przeznaczone do wykonania pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi”.

Główny Urząd Miar podkreśla, że słowa „urządzenie” lub „przyrząd” nie powinny być traktowane jako synonimy, a tak twierdzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gdyby interpretacja Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop, zostałaby uznana za słuszną, strażnicy miejscy nie byliby już uprawnieni do używania radarów i fotoradarów , a kierowcy mogliby podważyć wystawione przez nich mandaty.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strażnicy miejscy nie mogą korzystać z fotoradarów, a np. z kamer umieszczanych nad skrzyżowaniem rejestrujących samochody przejeżdżające na czerwonym świetle.
Strażnicy miejscy nie mogą korzystać z fotoradarów, a np. z kamer umieszczanych nad skrzyżowaniem rejestrujących samochody przejeżdżające na czerwonym świetle.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)129.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »