| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Fotoradary nie dla straży miejskiej

Fotoradary nie dla straży miejskiej

Zgodnie z twierdzeniem Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop, straż miejska nie jest uprawniona do korzystania z radarów. Z takim wnioskiem zgadza się również Główny Urząd Miar.

Prawo o ruchu drogowym

Strażnicy miejscy korzystający z fotoradarów, działają na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym, a dokładniej artykułu 129b ust. 3 pkt 3.

Zgodnie z tym przepisem: „W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami”.

Stowarzyszenie Bezprawiu i Korupcji Stop podkreśla, że przepis ten nie uprawnia strażników do korzystania z fotoradarów, a np. z kamer umieszczanych nad skrzyżowaniem rejestrujących samochody przejeżdżające na czerwonym świetle.

Stowarzyszenie interpretuje te przepisy w ten sposób, powołując się na inny przepis tej ustawy – art. 129 ust. 2 pkt 9, na mocy którego policjant jest uprawniony do używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, do których, z całą pewnością należą radary i fotoradary.

Prezes Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop podkreśla, że gdyby ustawodawcy zależało na tym, aby strażnikom miejskim przysługiwało prawo do używania radarów, określiłby to wprost, tak jak w przypadku policji. W ustawie mamy jednak do czynienia z dwoma różnymi określeniami.

Zobacz serwis: Moto

Główny Urząd Miar

Z interpretacją Stowarzyszenia zgadza się Główny Urząd Miar, który zaznacza, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o miarach, przyrządem pomiarowym jest „urządzenie, układ pomiarowy lub jego elementy, przeznaczone do wykonania pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi”.

Główny Urząd Miar podkreśla, że słowa „urządzenie” lub „przyrząd” nie powinny być traktowane jako synonimy, a tak twierdzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gdyby interpretacja Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop, zostałaby uznana za słuszną, strażnicy miejscy nie byliby już uprawnieni do używania radarów i fotoradarów , a kierowcy mogliby podważyć wystawione przez nich mandaty.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strażnicy miejscy nie mogą korzystać z fotoradarów, a np. z kamer umieszczanych nad skrzyżowaniem rejestrujących samochody przejeżdżające na czerwonym świetle.
Strażnicy miejscy nie mogą korzystać z fotoradarów, a np. z kamer umieszczanych nad skrzyżowaniem rejestrujących samochody przejeżdżające na czerwonym świetle.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK